# Tags
#Lokalny samorząd

Rumia, Gmina Choczewo i Gmina Gniewino liderami w powiecie wejherowskim w „Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego 2023” [zdjęcia]

Kilka dni temu informowaliśmy o wynikach tegorocznej edycji „Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego 2023”, organizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Rogulskiego i Urząd Statystyczny w Gdańsku. Uroczysta Gala, podczas której nagrody i wyróżnienia wręczali Wojewoda Pomorski – Dariusz Drelich, Dyrektor GUS – Jerzy Auksztol oraz Prezes FRDL – Cezary Trutkowski prezes FRDL, odbyła się w miniony piątek, 17 listopada br. w Budynku Olivia Star w Gdańsku.

Na 119 pomorskich gmin w „Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego 2023” Gmina Choczewo znalazła się ostatecznie na 19 miejscu (awans o 23 lokaty w porównaniu z rankingiem z 2022 roku i o 41 lokat w porównaniu w rankingiem z 2021 roku), a w kategorii gmin wiejskich na 6 (awans odpowiednio o 16 i 30 lokat). Gmina Choczewo awansowała też na pozycję wicelidera powiatu wejherowskiego (+5).

Liderem województwa pomorskiego pozostała gmina miejska Krynica Morska, przed gminą miejską Łeba (+1) i gminą miejsko-wiejską Władysławowo (+2). W sąsiednim powiecie lęborskim liderem jest wspomniana już wyżej gmina miejska Łeba przed Gminą Wicko (+3) i Miastem Lębork (-1).

Celem Rankingu jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społecznego i gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe. Ranking objęli patronatem Marszałek i Wojewoda Województwa Pomorskiego.

Zdjęcia: Pomorski Urząd Wojewódzki