# Tags
#Inwestycje

Polski atom jest krok bliżej zakończenia konsultacji z sąsiadami

Zakończyły się konsultacje projektu budowy polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu z Litwą i Szwecją. Tym samym Polacy są krok bliżej finału procedury transgranicznej wymaganej prawem i potrzebnej do zatwierdzenia lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Konsultacje transgraniczne są prowadzone, zgodnie z konwencją z Espoo, ze wszystkimi krajami, które mogą być dotknięte skutkami budowy elektrowni jądrowej w Polsce. To podstawa do wydania decyzji środowiskowej. Procedura polega na odpowiadaniu na pytania zainteresowanych z Austrii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Łotwy, Niemiec i Węgier. Teraz przyszedł czas na Szwecję oraz Litwę.

Zbliżamy się do pozytywnego zakończenia procedury transgranicznej dla pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju. Kolejne dwa kraje, Szwecja i Litwa, dołączyły do państw z którymi zakończyła konsultacje w tym zakresie – poinformowała na Twitterze pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Trzeciakowska.

Polska planuje budowę pierwszego reaktora w technologii AP1000 od amerykańskiego Westinghouse w 2033 roku i 6-9 GW do 2043 roku.

źródło informacji:  biznesalert.pl