# Tags
#Inne

Po grudniowych sztormach na Bałtyku najbardziej ucierpiały okolice Lubiatowa…

Grudniowe sztormy na Bałtyku wyrządziły duże szkody, głównie w wale wydmowym i zabudowie biotechnicznej. Ucierpiało też 3000 m.b. płotków i ok. 17 tys. m² wyłożeń wydm chrustem i zatrawień – przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska. Sztormy, które przeszły przez płn. częścią Polski w dn. 22-23.12 i 25-26.12.2023 r. największe straty wyrządziły w obwodzie Lubiatowo (gm. Choczewo), między Karwią a Łebą. W tym czasie siła wiatru wynosiła od 10 do 11 w skali Beauforta. Z kolei maksymalny stan Bałtyku wynosił 561 cm.

Kierzkowska przekazała, że zniszczonych zostało ok. 114 tys. m³ wałów wydmowych i  zabudowa biotechniczna. Odnotowano również straty w zakrzewieniach i zalesieniach – ok. 140 arów (głownie Lubiatowo i okolice) oraz refulacie (głównie Płw. Helski i Ustka). Według danych zebranych przez pracowników terenowych ochrony wybrzeża wynika, że w zabudowie biotechnicznej straty wynoszą około 200 tys. zł., natomiast w ogrodzeniach, zakrzewieniach, zatrawieniach i tablicach informacyjnych ponad 60 tys. zł… „Nie ma zniszczeń w budowlach, służących ochronie brzegów morskich ani w infrastrukturze portowej…” – zapewniła przedstawicielka urzędu.

Dodała, że straty nie odbiegają od „standardowych”… „Służby ochrony wybrzeża cały rok wykonują niezbędne prace, tak aby na tyle na ile jest to możliwe, przygotować i wzmocnić brzeg morski na sezon sztormowy. Analiza i wskazanie miejsc, które wymagać będą interwencji z uwagi na straty, możliwa będzie zapewne na wiosnę…” – dodała Kierzkowska.

W 2024 r., Urząd Morski w Gdyni ma zapewnione środki finansowe na ochronę brzegów w wysokości ponad 22 mln zł. W ramach tego budżetu zaplanowane są m.in.: remont opaski brzegowej w Gdyni, przebudowa umocnienia brzegowego w Jastrzębiej Górze, sztuczne zasilanie w Ustce i na Płw. Helskim (odcinek Władysławowo-Jurata), dokumentacja techniczna dla rozbudowy systemu ostróg w Ustce, koncepcja budowy progów podwodnych w Gdyni Orłowie, budowa i remont systemu odwodnienia opaski brzegowej w Rozewiu, remont wjazdu technologicznego Rowach i Jastrzębiej Górze. Ponadto prowadzony będzie również monitoring brzegów morskich, wykonywane profile batymetryczne i ortofotomapy, a także badania aktualnego stanu brzegu morskiego (w tym kontrola okresowa budowli ochrony brzegów morskich).

Źródło informacji: PAP, wnp.pl