# Tags
#Inwestycje

„Ocean Winds” z umową na projekt morskich kabli eksportowych dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind

Ocean Winds” – międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona jako spółka joint venture 50/50 EDP Renewables i ENGIE, podpisał umowę z australijską firmą Sea Global Pty Ltd. oraz jej polskim podwykonawcą PGNIG Gazoprojekt S.A. Umowa dotyczy wykonania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla morskich kabli eksportowych morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Zakres umowy obejmuje odcinek kabli eksportowych 2x 220 kV od morskiej stacji elektroenergetycznej do miejsca połączenia z odcinkiem lądowym kabli, co uwzględnia także przewiert sterowany morze – ląd. Zakres ustalonych w umowie prac obejmuje optymalizację i zaprojektowanie trasy kabla morskiego, zaprojektowanie przejść przez brzeg, ochronę kabla, analizy elektryczno-termiczne i wsparcie przetargowe.

„To kolejny ważny etap prac związanych z realizacją BC-Wind. Po uzyskaniu pozwoleń lokalizacyjnych, podpisaniu umowy przyłączenia do sieci, otrzymaniu prawa do kontraktu różnicowego i decyzji środowiskowej, oraz wybraniu Władysławowa jako morskiej bazy serwisowej, Ocean Winds skupia się teraz na współpracy z pośrednimi i bezpośrednimi podwykonawcami kluczowych elementów projektu. Podpisana umowa przybliża nas do uzyskania pozwolenia na budowę farmy…”- powiedział Kacper Kostrzewa, Dyrektor projektu BC-Wind.

Morska farma BC-Wind planowana ok. 23 km na płn. od gmin Choczewo i Krokowa w województwie pomorskim, ma możliwość wygenerowania do 399 MW z maksymalnie 31 turbin położonych 23 km na płn. od portu serwisowego we Władysławowie. BC-Wind jest realizowana zgodnie z harmonogramem. Spółka planuje rozpoczęcie działalności komercyjnej BC-Wind w 2027 roku.

Źródło informacji i zdjęcie: bc-wind.pl