# Tags
#Turystyka

Najpiękniejsze dzikie plaże w Polsce. Na liście… Stilo i Lubiatowo [zdjęcia]

Początek wakacji. Bałtyk przyciąga turystów przez cały rok, jednak apogeum przypada zwykle na sezon letni. Kto nie marzy o tym, by choć chwilę powygrzewać się na piaszczystej plaży i posłuchać relaksującego szumu morza? Na większości krajowych plaż z realizacją tego drugiego celu może być problem – wesołe okrzyki, głośne rozmowy i muzyka często nie pozwalają na pełny odpoczynek. Na szczęście, uchowały się jeszcze takie miejsca – dzikie plaże w Polsce. Tam unikniecie tłumu i hałasu. Gdzie je znaleźć?

Wielu Polaków, co roku jako wakacyjny kierunek podróży obiera sobie krajowe wybrzeże. Nie ma w tym nic dziwnego, bo zaiste… nie mamy się czego wstydzić! Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy liczymy na chwilę relaksu, a w zamian… dostajemy szału. Głośna muzyka, krzyki i piski to największa zmora wielu polskich plaż. Ci, którzy nie mają ochoty przeciskać się między parawanami, kocami i ręcznikami powinni udać się do któregoś z  niżej wymienionych miejsc i poczuć, co tak naprawdę znaczy „odpoczywać”.

Gdzie są owe najpiękniejsze, polskie „dzikie plaże”?

•  Plaża w Orzechowie

Plaża szeroka, piaszczysta i… pusta. Zlokalizowana w pobliżu Ustki plaża zachwyca lasami i klifowym wybrzeżem. W pobliżu znajdują się przeróżne atrakcje, m.in.: utworzony prawdopodobnie w czasach wojny trzydziestoletniej posterunek obserwacyjny oraz betonowa „latarnia morska” – konstrukcja, która wyglądem przypomina latarnię morską. By rozkoszować się widokami z wieży, trzeba spalić trochę kalorii – na samą górę prowadzi bowiem prawie 250 stopni, jednak piękny krajobraz z pewnością jest wart takiego poświęcenia.

•  Plaża Piaski koło Krynicy Morskiej

Powodem, dla którego na plaży jest mało turystów, z pewnością nie jest jej wygląd – zobaczycie tam najpiękniejsze zachody słońca. Miejsce to nazywane jest „plażą na krańcu Polski” przez swoje położenie – leży tuż przy granicy z rosyjskim Kaliningradem. Warto się tam wybrać, by wypocząć i nabrać sił na pozostałą część roku.

•  Plaża Stilo koło Sasina

Plaża Stilo przez wielu nazywana jest najpiękniejszym miejscem nad Bałtykiem, choć jest plażą dziką. Wcale nas to nie dziwi – jasny piasek, niewielu odwiedzających i cisza to rzeczy, których większość z nas szuka podczas letniego urlopu. W sąsiedztwie plaży znajduje się latarnia morska. Została wybudowana w latach 1904-1906 i jest jednym z dwóch w pełni stalowych obiektów tego typu w Polsce.

•  Plaża w Rozewiu

Plaża w Rozewiu jest bardzo urokliwa. Wyróżnia się klifem, lasami oraz przede wszystkim – ciszą i spokojem. Wsłuchiwanie się w szum fal i wypoczynek nad brzegiem morza na pewno naładują baterie do dalszego odkrywania tajemnic polskiego wybrzeża – ta niewielka osada skrywa XIX-wieczną latarnię morską, w której znajduje się muzeum i taras widokowy.

•  Plaża w Czołpinie

Działalność człowieka nie odcisnęła jeszcze swojego piętna na tej cudownej, stosunkowo mało uczęszczanej plaży. Ta w Czołpinie znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Jeżeli kochacie przyrodę i zwiedzanie, możecie być pewni, że się tam nie wynudzicie. Po odpoczynku możecie zobaczyć najciekawsze atrakcje parku, m.in.: „Zatopiony las”, Rowokół, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, jeziora: Sarbsko i Łebsko.

•  Plaża w Lubiatowie

Wieś Lubiatowo raz z pobliskim Kopalinem słyną z przepięknej plaży, na której zaznacie ciszy i spokoju. To właśnie tam będziecie w stanie usłyszeć upragniony szum morza, którego próżno szukać w dużych nadmorskich miejscowościach. Do plaży można dotrzeć piechotą, samochodem lub rowerem (niedaleko przebiega też szlak rowerowy R10). W pobliżu znajdziecie także lasy oraz jezioro.

•  Plaża w Skowronkach

Jak romantyczny spacer brzegiem morza, to tylko na plaży w Skowronkach. Ta mało znana plaża zapewni zakochanym ogrom miejsca i wymarzony spokój, dzięki któremu poczujecie się jak w romantycznym filmie. Skowronki zlokalizowane są między miejscowościami Krynica Morska i Kąty Rybackie. Miłośnicy przyrody będą mieli stamtąd blisko do największego na całym kontynencie rezerwatu, którego celem jest ochrona ptaków kormoranów i czapli siwych.

•  Plaża w Dąbkowicach

Usytuowana na mierzei pomiędzy Bałtykiem a jeziorem Bukowo wieś Dąbkowice to kwintesencja minimalizmu. Brak tam niepotrzebnych atrakcji – tylko plaża, morze, z drugiej strony jezioro i las. Mamy wrażenie, że plaża w Dąbkowicach jest spełnieniem marzeń wszystkich, którzy pragną „odciąć się” od zgiełku choć na chwilę, co jest jej ogromnym atutem. Znajduje się tam tylko kilka pensjonatów, bar i sklep. Wszyscy zmęczeni miastem – przybywajcie! Tylko niezbyt tłumnie, by nie zakłócić jej niepowtarzalnego uroku.

•  Plaża w Grzybowie

Grzybowo zlokalizowane w pobliżu Kołobrzegu może poszczycić się szeroką i piaszczystą plażą. Nie będziecie się tam na pewno potykać o rozstawione co 5 centymetrów parawany, a rytmiczny szum fal ukoi zszargane nerwy. W okolicy znajdują się lasy oraz ścieżki piesze i rowerowe. Fani aktywnego wypoczynku znajdą dla siebie zajęcie także w stadninie koni.

•  Plaże w Chałupach

Chałupy stanowią ważny ośrodek wodnych sportów ekstremalnych, jednak zwykłych wczasowiczów wcale nie ma tam wielu. To miejsce stworzone dla tych, którzy cenią sobie wolność i swobodę. Jedna z plaż zachwyca wyjątkowo drobnym i jasnym piaskiem, na którym można by leżeć godzinami.

Źródło informacji: stronapodrozy.pl