# Tags
#Kultura

„V Spotkanie z piosenką pod Strzechą” w Kierzkowie – dzień II [zdjęcia]

W Kierzkowie zakończył się II dzień „V Spotkań z Piosenką pod Strzechą”, jakie odbyło się na terenie Ekologicznego Gospodarstwa Agroturystycznego „Pod Strzechą”. Licznie zgromadzona publiczność miała dziś okazję posłuchać zespołu „Póki co”, „Jasia muzykanta”, „Peronu Wędrownego” a także pochodzących z Choczewa… „Czterech Pór Miłowania”.  

Sobotni koncert zainaugurował zespół „Póki co”, którego wizytówką jest charyzmatyczna, grająca na ukulele – Ela Rojek. Był to występ pełen pozytywnej energii, humoru, dobrej muzyki i świetnych tekstów. „Póki co” w sposób szczególny opowiadają o miłości, przemijaniu i otaczającej nas rzeczywistości. Zespół zagrał muzykę wywodzącą się przede wszystkim z bossanovy, reagge, bluesa, funky i swinga.

Jako drugi wyszedł na scenę „Jasiu Muzykant”, który swoim występem udowodnił, że piosenka literacka doskonale wybrzmiewa także i „pod Strzechą”. Jasiu oczarował zgromadzoną publiczność a jego utwory wzbudziły u słuchających prawdziwe wzruszenie – swoją poetyckością, głębią i szczerością przekazu. To połączenie wrażliwości, mądrości z siłą głosu oraz… dużym poczuciem humoru, który ujawniło się nie tylko w zapowiedziach piosenek, ale w kilku zabawnych, wręcz satyrycznych utworach. „Jasiu Muzykant” przygotował też niespodziankę, jeden ze swoich utworów wykonał wraz z „Czterema Porami Miłowania”.

Pochodzący z podinowrocławskich Tupadeł „Peron Wędrowny” jest rodzinnym zespołem którą łączy wielka pasja do muzyki. Tworzą go dwie rodziny… Gregowskich (Irek, Kasia i Tomek) oraz blisko spokrewnionych Leszczyńskich (Natalia i Bartosz). Zespół prezentuje styl muzyczny zwany piosenką turystyczną. Jego repertuar tworzą głównie zaśpiewane do muzyki Irka Gregowskiego wiersze Franciszka Becińskiego i Jadźki z Kujaw – regionalnych kujawskich poetów zwanych ludowymi oraz piosenki w akustycznej oprawie do wierszy m.in. Aleksandry Bacińskiej (A ja głupia myślałam; Po co Ci Boże taki pies).

Gwiazdą sobotniego wieczoru były, wywodzące się z Choczewa „Cztery Pory Miłowania”, który gra w składzie: Michał Miotke – śpiew, gitara; Patryk Wendrowski – gitara basowa oraz Malwina Groenwald – śpiew, instrumenty klawiszowe. Muzycy tworzą autorską muzykę do wierszy takich poetów jak Edward Stachura, Piotr Konczak, Bogdan Loebl i wielu innych. W 2017 r. zespół wydał swoją debiutancką płytę „Litania do…” z 14 autorskimi kompozycjami Michała Miotke i Piotra Konczaka. W 2020 r. ukazała się druga płyta „W zamyśleniu”, a w 2022 r. światło dzienne ujrzały trzeci i czwarty krążek: „W rytmie serca” i „Śpiewaj radość”. „Cztery Pory Miłowania” kładą nacisk na człowieka i jego sprawy. Ich celem jest dotarcie do słuchaczy poprzez piosenki opowiadające o codzienności i problemach, których często unikamy…

Zakończone w nocy „Spotkania pod Strzechą” przeszły do historii, jako kolejna, bardzo udana impreza, za którą już teraz…. przynajmniej do przyszłego roku, będziemy znów bardzo tęsknić i wracać pamięcią słuchając płyt wykonawców, którzy wystąpili w tym roku w Kierzkowie. Do zobaczenia za rok