# Tags
#Inwestycje

„Mogę zapewnić, że prąd z polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu popłynie w 2033 roku…”

Mogę zapewnić, że dotrzymamy terminu budowy elektrowni jądrowej i prąd z polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu popłynie w 2033 roku – powiedziała wczoraj w Waszyngtonie (USA) pełnomocnik rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Minister odbyła w USA rozmowy z przedstawicielami koncernów Westinghouse i Bechtel na temat przyspieszenia prac nad inwestycją.

Jak powiedziała podczas spotkania z mediami Łukaszewska-Trzeciakowska, podczas wizyty odwiedziła m.in. elektrownię Vogtle w Georgii (na zdjęciu poniżej), gdzie w tym roku oddano do użytku pierwszy od dekad blok jądrowy w USA. Został on zbudowany przez firmę Bechtel w oparciu o reaktor AP1000 koncernu Westinghouse, czyli ten sam typ, który ma tworzyć pierwszą wielkoskalową elektrownię jądrową w Polsce.

Obserwowaliśmy zakończony z sukcesem proces inwestycyjny Bechtela i Westinghouse’a, dowiedzieliśmy się dużo o tym, co się udało i czego się nie udało i jak tego uniknąć” – mówiła Łukaszewska-Trzeciakowska. Dodała, że przeprowadziła też bardzo dobre rozmowy z przedstawicielami obu firm i w ciągu najbliższych dni powinno dojść do ustalenia umowy dotyczącej projektu elektrowni. Oznajmiła również, że podczas wizyty w amerykańskim resorcie energii uzyskała obietnicę, że będzie zrobione wszystko, by te rozmowy przyspieszyć.

Pełnomocniczka rządu RP zapowiedziała, że spodziewa się, że… „bardzo, bardzo niedługo zostanie wydana decyzja środowiskowa w sprawie budowy elektrowni, zaś kolejnym etapem będzie decyzja lokalizacyjna…”. Zapewniła przy tym, że elektrownia zacznie funkcjonować zgodnie z planem… „Możemy powiedzieć, że pierwszy prąd popłynie w 2033 roku, dotrzymamy tego terminu” – oznajmiła Łukaszewska-Trzeciakowska.

Pytana, czy Polska jest przygotowana na zimę pod względem energetyki, minister zadeklarowała, że Polska jest bezpieczna. Zaznaczyła też, że podczas spotkania w gronie szefów największych amerykańskich firm usłyszała wiele pochwał pod adresem Polski w kwestii energetyki i że Polska jest stawiana za „wzór niezależności energetycznej”.

Przygotowano na podstawie materiałów PAP (Oskar Górzyński); zdjęcie: georgiapower.com