# Tags
#Inwestycje #Turystyka

III edycja projektu „Plaża PGE – Poznaj moc bałtyckiego wiatru”

Już po raz trzeci PGE Polska Grupa Energetyczna będzie realizować nadmorski projekt pn. „Plaża PGE – Poznaj moc bałtyckiego wiatru” . W dniach od 07.07 do 15.08.br na plażach w Ustce, Łebie i Sasinie mieszkańcy oraz turyści będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych stref edukacyjnych, w których poznają ciekawostki o odnawialnych źródłach energii i morskich farmach wiatrowych. Poprzednie dwie edycje projektu zgromadziły blisko 30 tysięcy odwiedzających.

W ramach projektu Plaża PGE przez 12 dni w każdej z trzech w/w lokalizacji: Ustce, Łebie i Sasinie, dzięki dedykowanym atrakcjom, uczestnicy będą mogli zgłębić wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, zielonej przyszłości energetyki oraz lepiej zrozumieć korzyści płynące z powstania farm wiatrowych na morzu i dowiedzieć się, w jaki sposób wytwarzają prąd morskie turbiny.

Harmonogram wydarzeń przedstawia się następująco:

  1. Ustka: 7-18.07, wejście na plażę nr 5
  2. Łeba: 21.07-1.08, wejście na plażę nr 13
  3. Sasino: 4-15.08, wejście na plażę nr 51

Strefy będą łączyć elementy edukacyjne z zabawą, przekazując tym samym wiedzę na temat morskich farm wiatrowych w przystępny dla każdej grupy wiekowej sposób. W strefie interaktywnej edukacji, jak co roku, dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości (VR) będzie można poczuć się jak we wnętrzu lądowej turbiny wiatrowej. Ponadto, będzie można posłuchać o korzyściach, jakie niesie wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, a także sprawdzić swoje umiejętności i kondycję, aby w jak najszybszym tempie „dopłynąć” do najbliższej turbiny wiatrowej, która będzie zlokalizowana ok. 25 kilometrów od brzegu. W strefie wiedzy będzie można dowiedzieć się najważniejszych rzeczy o morskich farmach wiatrowych oraz przy pomocy lunety zwizualizować lokalizację przyszłych farm wiatrowych PGE na Morzu Bałtyckim Baltica 1, 2 i 3.

Na uczestników, czekają także strefa warsztatów i zabawy, a także strefa sportowa z wielkoformatowym boiskiem, na którym odbywać się będą turnieje siatkówki plażowej, piłki nożnej i przeciągania liny. W każdy weekend przewidziane są dodatkowe atrakcje, jak np. spotkania z reprezentantami Polski w  żeglarstwie – Michałem Polakiem i Radosławem Furmańskim.

Grupa PGE to największe krajowe przedsiębiorstwo energetyczne i lider produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w Polsce. PGE realizuje największy krajowy program budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W ramach programu Offshore, obecnie PGE realizuje inwestycje na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy ok. 3,4 GW: Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy ok. 2,5 GW oraz Baltica 1 o łącznej mocy ok. 0,9 GW. Pierwszy prąd z Bałtyku od PGE popłynie w 2027 roku. Celem strategicznym Grupy PGE w obszarze morskiej energetyki jest zbudowanie co najmniej 6,5 GW mocy do 2040 roku. Pozwoli to na pokrycie zapotrzebowania na energię dla 10 mln gospodarstw domowych w kraju.

Więcej informacji znajdziecie na www.plazapge.pl