# Tags
#Inne

Działania profilaktyczne policjantów na plaży w Lubiatowie [zdjęcia] 

Policjanci powiatu wejherowskiego po raz kolejny prowadzili akcję „Bezpieczne Wakacje” na plaży w Lubiatowie. Funkcjonariusze rozmawiali z turystami wypoczywającymi nad morzem o podstawowych zasadach, które obowiązują w trakcie wakacji oraz rozdawali najmłodszym opaski niezgubki. Mimo, że wakacje dużymi krokami zbliżają się do końca, to cały czas apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność. Woda to żywioł, który nie wybacza błędów.

Policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie oraz dzielnicowi z Komisariatu Policji w Gniewinie od wielu lat prowadzą działania profilaktyczne na plaży w Lubiatowie. Wczoraj wspólnie funkcjonariusze prowadzili działania, które mają na celu zwrócenie uwagi turystów i mieszkańców na zagrożenia, jakie niosą za sobą nieodpowiedzialne zachowania nad wodą. Wystarczy tylko chwila nieuwagi czy brak ostrożności i rozwagi, a może dojść do nieszczęśliwego zdarzenia. Policjanci przypominali o bezpieczeństwie na plaży i podczas kąpieli. Przede wszystkim przypominali, że dzieci muszą być zawsze pod opieką i nadzorem rodzica bądź dorosłego opiekuna cały czas. Dziecku należy towarzyszyć podczas kąpieli w morzu, jeziorze czy rzece. Dorosłym przypominano, aby do wody nie wchodzić pod wpływem alkoholu. W tym przypadku obowiązuje całkowity zakaz kąpieli będąc pod wpływem alkoholu.

Przy okazji przypominamy plażowiczom o tym, że wchodząc do morza, jeziora, rzeki aby bezwzględnie nie pozostawiać swoich rzeczy na plaży bez nadzoru.

Pamiętajmy też, że zgodnie z art. 34. Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych osoba, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się w stanie nietrzeźwości lub jest pod wpływem środka odurzającego i nie stosując się do polecenia zarządzającego obszarem wodnym lub upoważnionej przez niego osoby wchodzi na obszar wodny albo go nie opuszcza, podlega karze grzywny.

Podczas działań „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” mundurowi przypominali  wypoczywającym podstawowe zasady, jak spędzać bezpiecznie czas nad wodą. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, policjanci rozmawiali z osobami dorosłymi, przekazując przy okazji kilka bardzo ważnych wskazówek, jak w tłumie nie zgubić swoich pociech. Rodzicom i opiekunom przypomniano, że wakacje nie zwalniają ich z odpowiedzialności i nie można nawet na chwilę stracić z oczu swoich dzieci, szczególnie w takich zatłoczonych miejscach jak plaże czy deptaki. Dodatkowo, mundurowi rozdali dzieciom opaski-identyfikatory- niezgubki, na których oprócz telefonu do rodzica można zapisać imię malucha i inne ważne informacje, pomagające w przypadku zagubienia dziecka.

Partnerem akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” jest Fundacja PZU. W ramach akcji został również ogłoszony konkurs plastyczno-filmowy pn. „Artystyczny przeWODNIK„, promujący bezpieczne przebywanie w wodzie i nad wodą oraz zdrowy tryb życia.

Źródło informacji: Oficer Prasowy KPP w Wejherowie