# Tags
#Mieszkańcy

Coraz więcej zakażeń Covid-19 na Pomorzu i w Polsce. Od 6 grudnia bezpłatne szczepionki…

Ostatniej doby w Polsce przybyło oficjalnie 1969 osób chorych na Covid-19, na Pomorzu odnotowano 96 nowych zakażeń a w powiecie wejherowskim – 8. Ostatniej dobry, w kraju zmarło 8 osób. Te liczby mogą jednak nie odzwierciedlać rzeczywistych danych, bo wiele osób mimo charakterystycznych objawów nie wykonuje testów. Zdaniem specjalistów możemy już mówić o powrocie epidemii Covid-19. Jaka jest rzeczywista liczba osób, które chorują, ale się nie testują albo testują się, ale nie idą do lekarza i nie informują o zakażeniu – nie wiadomo. Lekarze, wirusolodzy mówią o liczbie kilka razy większej od oficjalnych danych. Jakie są objawy?

Minister Zdrowia zaleca przyjęcie zaktualizowanej szczepionki dla podwariantu XBB.1.5 jako kolejnej dawki przypominającej. Zaktualizowana szczepionka zalecana jest osobom w wieku 60 i więcej lat, z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19, pracownikom ochrony zdrowia. Szczepienia rozpoczną się 06.12.br Od dn. 01.12.br zmienią się również zasady realizacji szczepień, przestanie funkcjonować infolinia do zapisów na szczepienie przeciw COVID-19 a pacjenci będą mogli zapisywać się za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub aptece.

Zgodnie z danymi opublikowanymi 24.11.br, w pełni zaszczepionych jest w naszym kraju 22.649.394 osób. Podano 15.201.310 dawek przypominających. Zgłoszono 18.611 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Podana dziś dzienna liczba szczepień wynosi… 103!

Źródło informacji: gp24.pl, gdansk.tvp.pl, koronawirusunas.pl