# Tags
#Inne

Zdarzenie w Kurowie raz jeszcze. Był nietrzeźwy, z sądowym zakazem i poszukiwany, spowodował kolizję i chciał uniknąć odpowiedzialności – został zatrzymany…

Nietrzeźwy kierujący mający zakaz prowadzenia pojazdów został zatrzymany przez wejherowskich policjantów. Mężczyzna spowodował kolizję i uszkodził inny pojazd. Po zdarzeniu zbiegł z miejsca kolizji. Został zatrzymany przez policjantów. Noc spędził w policyjnym areszcie. Zatrzymanemu grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna był poszukiwany i najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie śledczym.

Wejherowscy policjanci zatrzymali mężczyznę kierującego pojazdem pod wpływem alkoholu. Kierujący spowodował kolizję na terenie miejscowości Kurowo. Jak wstępnie ustalili policjanci kierowca samochodu VW prawdopodobnie wykonując nieprawidłowo manewr wymijania, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w prawidłowo jadący pojazd Audi, jadący w kierunku Choczewa. Kierowca VW po zdarzeniu oddalił się z miejsca. Wezwani na miejsce policjanci ustalili przebieg oraz okoliczności, jak również ustalili tożsamość kierowcy oraz go zatrzymali i doprowadzili do wejherowskiej komendy.

Na miejscu zdarzenia mundurowi wykonali także oględziny oraz ustalili, że 28-latek kierujący volkswagenem posiadał aktualny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, natomiast samochód, którym jechał nie posiadał ważnej polisy OC. Funkcjonariusze także wstępnie rozpytali świadków na miejscu zdarzenia oraz sprawdzili trzeźwość kierowców, 61-latka kierująca audi była trzeźwa, natomiast kierowca volkswagena miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Dalsze sprawdzenie mężczyzny w policyjnych systemach wykazało, że był on poszukiwany do odbycia kary 3 miesięcy pozbawienia wolności. Mężczyzna niebawem zostanie przesłuchany i niewykluczone, że usłyszy zarzuty. Naruszenie sądowego zakazu jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Ustawa Kodeks karny wskazuje, że w  razie skazania sprawcy za przestępstwo określone m.in. w art.  178a § 1 (nietrzeźwy kierowca) art. 244 (naruszenie sądowego zakazu) sąd orzeka świadczenie pieniężne wymienione na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych.

W razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 4 (skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, art. 174, art. 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo), sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 10 000 złotych.

Źródło informacji:  Oficer Prasowy KPP w Wejherowie