# Tags
#Inne #Mieszkańcy

„Z babcinego talerza” – relacja z projektu [zdjęcia]

W ramach programu „Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem” Koła Gospodyń Wiejskich wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury realizują projekt „Z babcinego talerza”, którego celem jest wydanie publikacji zawierającej przepisy kulinarne przyniesione na teren Ziemi Choczewskiej wraz z osadnictwem po roku 1945.

W wyniku powojennej migracji na tzw. Ziemie Odzyskane przybyli ludzie z różnych stron Polski (m.in. centralnej i płd. – wschodniej, także Kaszub) i świata głównie tzw. Kresy Wschodnie (obecna Litwa, Białoruś, Ukraina) i z Prus Wschodnich. Każda z tych społeczności przyniosła odrębne dziedzictwo kulturowe, a dzięki projektowi chcemy ocalić pamięć o tych charakterystycznych cechach, zwłaszcza kulinariach.

Przez ostatnie miesiące w ramach projektu odbywały się warsztaty kulinarne z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Choczewo. Przeprowadzone zostały rozmowy i zebrano historie, które zostaną opisane w publikacji. Dużo historii zostało opowiedzianych, wiele osób miało okazję do integracji, rozmowy, wspólnej pracy nad potrawami. Wiele historii zostało przypomnianych, towarzyszyły temu niejednokrotnie nostalgia i wzruszenie. Kolejnym etapem projektu będzie wspólne opracowanie publikacji „Z babcinego talerza”. Projekt jest realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Choczewie przy wsparciu Kół Gospodyń Wiejskich z gminy.

Źródło informacji: gmina-napedzana-wiatrem.pl