# Tags
#Mieszkańcy

Wacław Seweryn: Nie dajmy się zwieść obietnicom bez pokrycia [felieton]

Wacław Seweryn (69) – były radny Rady Powiatu Wejherowskiego w latach 2006-2014, emerytowany dyrektor Szkoły Podstawowej w Choczewie w latach 1991-2009, członek Rady Redakcyjnej Choczewo24.info a zarazem mieszkaniec Lubiatowa od 39 lat będzie pisał dla naszego serwisu comiesięczne felietony. Dzisiaj pierwszy z nich…

Jestem już w takim wieku, w którym zdobyta wiedza i doświadczenie życiowe pozwalają mi w miarę obiektywnie oceniać otaczającą rzeczywistość i samemu trafnie przewidywać nadchodzącą przyszłość. Denerwuję się, gdy ktoś próbuje mnie przekonać, że to co dzieje się w naszym kraju, jest najlepsze, co mogło mnie spotkać i powinienem być zadowolony.

W tym praniu mózgu szczególnie wyróżniają się środki masowego przekazu. Usłyszałem w tych mediach to, że za kilka lat Anglia czy Francja w swoim rozwoju zostaną w tyle za Polską. One ponoć już teraz bardzo nam tego rozwoju zazdroszczą. Który to już raz w swoim prawie siedemdziesięcioletnim życiu słyszę, że w niedalekiej przyszłości będziemy żyć w kraju mlekiem i miodem płynącym. Mam dość ciągłych obietnic. Ja już nie mam czasu czekać. Chciałbym ostatnie swoje lata przeżyć w miarę spokojnie i bezpiecznie.

Chyba nie będzie mi to dane, gdyż rządzący nie pytając się mnie o zdanie „uszczęśliwią” nas wszystkich elektrownią atomową. To szczęście, którego dostąpimy w naszej gminie po wybudowaniu elektrowni będzie tak wielkie, że sobie nawet nie mogę sobie tego wyobrazić. Łatwiejsze do wyobrażenia jest jednak to, co będzie się działo w gminie gdy rozpocznie się sama budowa. Gdy na teren naszej gminy przybędzie kilka tysięcy pracowników, ludzi którzy będą tu mieszkać i żyć. Czy jesteśmy no to przygotowani?

Uważam że nie. Wątpliwości budzi we mnie stan bezpieczeństwa życiowego. Już dzisiaj są kłopoty z dostaniem się do lekarza. Czy podjęte zostały działania aby zwiększyć liczbę lekarzy, pielęgniarek, załatwić stacjonowanie na stałe w Choczewie karetki ratunkowej? Przecież liczba mieszkańców zwiększy się dwa lub trzykrotnie. Co z Komisariatem Policji wraz z pełną obsadą? Nie wiemy jak młodzi ludzie, w przeważającej ilości młodzi mężczyźni będą spędzać wolny czas? Różnie to może być, lepiej zawczasu dmuchać na zimne.

Zwiększony ruch samochodów osobowych wymusza budowę odpowiedniej ilości parkingów. Jak zagwarantować bezpieczeństwo na drogach, gdy dzień i noc będzie się po nich przemieszczać transport ciężkich pojazdów. Na te wszystkie pytania musimy dostać odpowiedź i stosowne zapewnienia na piśmie od inwestora którym jest… Państwo. Bo to ono musi nam już dzisiaj zapewnić, że to co potrzebne zostanie wykonane jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Nie dajmy się zwieść obietnicom bez pokrycia…