# Tags
#Kultura

„V Spotkanie z piosenką pod Strzechą” w Kierzkowie [wykonawcy] – dzień I

Już jutro w Kierzkowie rozpocznie się „V Spotkanie z Piosenką pod Strzechą”. W piątkowym koncercie (godz. 20:00) zobaczymy i posłuchamy, dwa duety: Piotr Pieńkowski i Wojciech Lachowski oraz Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, zespół „Zielony Szlak” i… Michała Wojtusika.

Koncerty, jak co roku odbędą się na terenie Ekologicznego Gospodarstwa Agroturystycznego „Pod Strzechą”. Dla zainteresowanych… darmowe pole namiotowe, pakiety żywieniowe w cenie 150 zł za cały weekend oraz ognisko do białego rana. Poniżej kilka słów o jutrzejszych wykonawcach…

Piotr Pieńkowski i Wojciech Lachowski – dwie gitary jeden wokal. To duet wyjątkowo uzupełniający swoje zdolności muzyczne i sceniczne. Piotr to autor doskonałych tekstów, gdzie jest miejsce na żart i powagę, tekstów szczerych i pełnych życiowego doświadczenia. Jego piosenki są najczęściej lirycznymi opowieściami o ludzkich losach, w których każdy z łatwością może się odnaleźć. Słuchając ich można się wzruszyć, zadumać, zaśmiać. Wojciech to gitarzysta o wysokim kunszcie wykonawczym, biegłym w wielu stylach muzycznych. Wspólnie koncertują od 2013 roku. Nagrali płyty pt. „Ktoś” i „Paradygmaty”, na obu znajduje się po 18 piosenek z tekstami i muzyką Piotra Pieńkowskiego.

Zielony Szlak – początki zespołu można datować na rok 2008, kiedy to dwóch muzyków i miłośników gór Radek Partyka i Michał Myśliwiec postanowili skomponować i zaaranżować kilka utworów do słów najpiękniejszych tatrzańskich wierszy dla uczczenia setnej rocznicy śmierci wybitnego kompozytora i taternika Mieczysława Karłowicza. Jesienią 2009 dołączyła do nich Agnieszka Beniowska (obecnie Ślusarczyk) i w tym składzie dwa lata później nagrali swoją pierwszą płytę pt. „Świat czarów przede mną”.

Zespół od czasu swego debiutu był już laureatem m.in. Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy kominku” w Kielcach czy Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej „Bazuna”. W międzyczasie również zespół rozrósł się do kwartetu bo dołączyła do niego Joanna Kantor. W ubiegłym roku nagrali swoją drugą płytę zatytułowaną „Pozdrowienie” na której dał wyraz swojemu zamiłowaniu do muzyki i poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera i część utworów które słyszeliśmy na pierwszej płycie pojawią się również na tym krążku w o wiele bogatszej aranżacji i pełniejszym brzmieniu, co ma związek z obecnością na płycie partii skrzypcowych Joanny Kantor.

Andrzej Korycki i Dominika Żukowska – Andrzej Korycki, członek legendarnego zespołu „Stare Dzwony”, od początku lat 80-tych związany był z piosenką żeglarską. W świecie muzycznym zasłynął przede wszystkim jako autor i wykonawca utworów: „Magda”, „Struna za struną”, „Chciałem być żeglarzem”, „Byle dalej”, „Załoga”, „Cyklady”, „Rejs tawerną”, „Plasterek cytryny i ja”.

Wraz z Dominiką Żukowską od kilkunastu lat wspólnie śpiewa utwory autorskie, tradycyjne pieśni o morzu oraz współczesne pieśni kubryku. Duet Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej od lat fascynuje się repertuarem trzech wybitnych postaci ballady rosyjskiej: Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej, których to twórczość wyróżnia się dużą emocjonalnością oraz wymownością tekstów, które w ujmujący sposób opisują to, co w życiu często trudno wyrazić słowami. Muzycy z powodzeniem znoszą klasyczny podział na artystę i widza, zdobywając kontakt z publicznością i zapraszając do wspólnego śpiewania tych znanych i lubianych utworów. Ich koncert to prawdziwa uczta muzyczna, ale i niezwykłe spotkanie ludzi, którzy pięknie opowiadają o życiu na morzu (i nie tylko) z tymi, którzy jak zaczarowani tych opowieści słuchają, czasem śmiejąc się, a czasem ocierając łzy wzruszenia. Kto raz usłyszy Andrzeja i Dominikę, ten zawsze już będzie nosił w sercu ich muzykę.

Michał Wojtusik – z pochodzenia ciechanowianin, z wykształcenia pianista i pedagog, z zamiłowania poeta i perkusista, związany z muzyką na wiele różnych sposobów. Zakochany w Krakowie i podróżach, zazwyczaj uśmiechnięty. Ma swoiste poczucie humoru, ale o tym trudno pisać – trzeba posłuchać i doświadczyć. Z chęcią odnajduje czas, aby dzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi. W 2021 roku wydał debiutancki album „Imponderabilia”. W swoim repertuarze wykonawca nawiązuje stylistyką do twórczości Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zauchy, a momentami Zbigniewa Wodeckiego. Choć jeszcze mało znany to charyzmatyczny głos zdobywa uznanie nowych słuchaczy oraz jurorów.

https://www.youtube.com/watch?v=LPd5tHRcXB4