# Tags
#Inwestycje

Do 2028 roku powstanie specjalny pirs pod budowę elektrowni jądrowej

Do 2028 roku powstanie specjalny pirs, który służyć będzie budowie pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Ma kosztować ponad 900 mln zł – przekazała PAP Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Rząd we wtorek przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu wspierania inwestycji infrastrukturalnych w woj. pomorskim, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej. Na realizację programu w latach 2023-2029 przewidziano ponad 4,7 mld zł.

Łukaszewska-Trzeciakowska wyjaśniła, że program przewiduje budowę specjalnego pirsu, czyli konstrukcji hydrotechnicznej o długości ok. 1100 m. Wyjaśniła, że pirs ma służyć budowie pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Mają do niego dobijać statki z niektórymi dużymi elementami przyszłej „jądrówki”. Instalacja nie zostanie rozebrana po zakończeniu budowy elektrowni. Służyć będzie eksploatacji elektrowni oraz jako mniejszy port dla jednostek pływających, co wpłynie też na rozwój turystyki w tym regionie. Pełnomocnik dodała, że analizowana jest również możliwość wykorzystania konstrukcji na potrzeby budowy i serwisowania morskich farm wiatrowych.

Jak zaznaczyła, program przewiduje ponadto, że za blisko 3 mld zł rozbudowana zostanie niezbędna infrastruktura kolejowa na Pomorzu. Wcześniej wskazywano, że chodzi o budowę lub przebudowę infrastruktury kolejowej zapewniającej dojazd do gmin: Nowa Wieś Lęborska, Lębork, Wicko, Łeba, Wejherowo, Choczewo, Gniewino i Krokowa – w tym linii kolejowych wraz z sieciami trakcyjnymi, stacji pasażerskich, terminali towarowych i obiektów inżynieryjnych. Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała też, że w związku z budową elektrowni jądrowej, za ok. 1 mld zł ma zostać rozbudowana także infrastruktura drogowa. Chodzi o budowę drogi krajowej zapewniającej dojazd od najbliższej drogi ekspresowej do elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa

Pełnomocnik przekazała, że inwestycje towarzyszące elektrowni jądrowej obejmują również niezbędną infrastrukturą energetyczną. Wyjaśniła, że chodzi m.in. o przebudowę sieci, by pozwoliła ona niezależnie wyprowadzić moc z przyszłej elektrowni oraz morskich farm wiatrowych.

W listopadzie 2022 roku, polski rząd wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy amerykańska firma Westinghouse, a elektrownia powinna stanąć na Pomorzu. Jako preferowaną wskazano lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gm. Choczewo. Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1250 MW. Kolejne dwa bloki mają być wdrażane co 2-3 lata.

Źródło: portalsamorzadowy.pl