# Tags
#Inwestycje #Sołectwa

Spotkanie w sprawie bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły i przedszkola oraz nowych przystanków autobusowych w Lublewku, Żelaźnie i Sasinie…

W miniony piątek, 03.11.br w Urzędzie Gminy w Choczewo odbyło się spotkanie poświęcone m.in. poprawie bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoła i przedszkola oraz nowych przystanków autobusowych w Lublewku, Żelaźnie i Sasinie. Została przeprowadzona wizja lokalna w miejscowości Lublewko, w której wzięli udział: Arkadiusz Ceynowa – Zastępca Wójta Gm. Choczewo, Paweł Misiak – Dyrektor ds. przewozów w PKS Gdynia, Adam Galas – wiceprezes Zarządu PKS Gdynia, Adam Thiel – Komendant Komisariatu Policji w Gniewinie, Michał Zielaskiewicz – radny, Wiesław Bobkowski – sołtys sołectwa Starbienino i Weronika Zielaskiewicz – UG w Choczewie.

W wyniku prowadzonej dyskusji, ustalono m.in., że w Lublewku na drodze gminnej do Lublewa Lęborskiego, w miejscu dotychczasowego przystanku powstanie nowa wiata autobusowa a w pobliżu nowe przejście dla pieszych, które ma umożliwić bezpieczne przejście przez drogę gminną a także dotarcie do kolejnego nowego przejścia przez drogę wojewódzką „213” i dalej w stronę przedszkola „Mały Geniusz”. Co więcej, by umożliwić swobodne przemieszczanie sią autobusów PKS po Lublewku, po prawej stronie drogi powiatowej nr 1432G w stronę miejscowości Osieki Lęborskie, w miejscu oznaczonym orientacyjnie na załączonej grafice ma również powstać nowa, specjalna „nawrotka” dla autobusów PKS.

Dodatkowo, dbając o potrzeby mieszkańców i ich dzieci poruszono też kwestie przystanków autobusowych PKS w Żelaźnie i Sasinie. W przypadku tej pierwszej miejscowości Urząd Gminy w Choczewie oczekuje w chwili obecnej na niezbędną dokumentację od właściciela nieruchomości na której ma powstać przystanek PKS. Z kolei w przypadku Sasina, choć nadal toczą się rozmowy z firmą ubezpieczeniową, likwidującą powstałą tu niegdyś „szkodę komunikacyjną”, tym niemniej po konsultacji z potencjalnym „wykonawcą” Urząd Gminy zdecydował o odbudowania tego przystanku (na zdjęciu poniżej).

Jak zapewnia Arkadiusz Ceynowa – Zastępca Wójta Gminy Choczewo, wszystkie powyższe inwestycje winny zostać zrealizowane najpóźniej do końca 2023 roku.

Zdjęcie przystanku PKS w Lublewku: Sołectwo Starbienino (FB)