# Tags
#Inwestycje

Ranking Zielonych Inicjatyw 2023. Wśród nagrodzonych farma fotowoltaiczna w Zwartowie 

Ranking Zielonych Inicjatyw to przegląd najciekawszych, pomysłowych i efektywnych inwestycji służących ograniczeniu wpływu działalności gospodarczej na środowisko i klimat. Jego inicjatorem jest portal wnp.pl, natomiast gala laureatów z wręczeniem specjalnych certyfikatów odbyła się podczas „XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego” w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Polski przemysł inwestuje z myślą o zmniejszaniu swojego wpływu na środowisko naturalne, ogranicza emisje towarzyszące produkcji, inwestuje w technologie zmniejszające zapotrzebowanie na surowce, energię i paliwa, wprowadza rozwiązania redukujące wolumen odpadów, umożliwiające ich recykling. Projekty służące takim celom obejmują szerokie spektrum i skalę działań – od modernizacji działających instalacji i urządzeń po duże kompleksowe inwestycje zmieniające oblicze firmy. W ten sposób powstał Ranking, który ma inspirować i pokazywać, co już się dzieje Wszystkie te inicjatywy i realizacje wpisują się w nurt zielonej transformacji gospodarki – globalny mega trend, którego częścią stają się odpowiedzialne firmy działające na polskim rynku.

Laureatami Rankingu Zielonych Inicjatyw 2023 zostali:

1. Województwo wielkopolskie i Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy Wolica koło Kalisza za projekt modernizacji i rozbudowy infrastruktury szpitala w Wolicy koło Kalisza.

Nowo wybudowany Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej wzniesiono w technologii modułowej ograniczającej ślad węglowy. Zainstalowano panele fotowoltaiczne o mocy 200 kW oraz system magazynowania wody deszczowej do nawadniania 700 m² terenów zielonych. Szpital wyposażono w agregat prądotwórczy zapewniający mu ciągłość pracy. 

2. Euros Energy i Veolia za instalację Ciepłownia Przyszłości.

Instalacja, która powstaje w Lidzbarku Warmińskim jest przedsięwzięciem nowatorskim i wyjątkowym. Niemal wyłącznie zasilać ją będzie energia geotermalna, słoneczna oraz niskotemperaturowe źródła ciepła. Dzięki temu 3,5 tysiąca mieszkańców miasta będzie miało gwarancję pewnych dostaw ciepła i czystszego środowiska. To projekt pilotażowy, który zmienia sposób myślenia o wytwarzaniu energii cieplnej

3. Hydropolis za nowoczesne technologie upraw wertykalnych.

Łącząc wiedzę z zakresu uprawy, inżynierii i automatyki krakowska firma zaprojektowała nowatorskie systemy hydroponiczne. Założono prototypową uprawę wewnątrz kontenera morskiego i uprawę pokazową. Rozpoczęto sprzedaż systemów Plantainer i Smart Crop. Technologie smart farming zmniejszają zapotrzebowanie na wodę o 95 proc., a zużycie nawozów o 65 proc. Pozwalają uprawiać rośliny przez cały rok, bez względu na lokalne warunki klimatyczne.

4. Respect Energy wraz z Goldbeck Solar za farmę fotowoltaiczną Zwartowo.

Farma będzie największą taką inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej, a pod względem mocy – trzecią na kontynencie. Już teraz wytwarza 204 MW; pod koniec roku będzie miała moc 290 MW. Trzystuhektarowa farma z prawie 380-tysiącami paneli fotowoltaicznych dostarczy zieloną energię do 153 tys. gospodarstw domowych. Dodatkowo stanowić będzie cenną ostoję bioróżnorodności w pomorskiej gm. Choczewo.

 5. Polska Sieć Handlowa Lewiatan za projekt Energooszczędny Sklep – Zrównoważony Biznes. 

To tworzona od 2021 roku baza wiedzy: co i jak zrobić, by zoptymalizować koszty prowadzenia działalności biznesowej w sieci franczyzowej Lewiatana. Chodzi też o promowanie i wdrażanie ekologicznych rozwiązań technologicznych. Inspiracją były tu doświadczenia firmowych liderów zmian. Dziesięciu finalistów rankingu Eko Lider Lewiatana zaoszczędziło dzięki wprowadzonym zmianom prawie 950 MWh energii elektrycznej; ślad węglowy zmalał o 766 ton CO2.

Źródło informacji i zdjęcia: wnp.pl/energetyka