# Tags
#Inwestycje

Przy budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej będzie pracowało 800-1000 specjalistów „Bechtela” 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa… Firma „Bechtel” – wykonawca przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej Kopalino-Lubiatowo, na potrzeby przedsięwzięcia zatrudni na miejscu 600-700 specjalistów, do tego dojdzie jeszcze 200-300 kolejnych ekspertów z USA, którzy przywiozą tu swoje „know-how” i doświadczenia z pracy przy podobnych inwestycjach, m.in na ukończonej niedawno budowie dwóch bloków AP1000 w elektrowni Vogtle w Georgii – powiedział Ahmet Tokpinar, wiceprezes amerykańskiej firmy „Bechtel”.

Jak zaznaczył, filozofia działania firmy zakłada współpracę z jak największą liczbą lokalnych poddostawców… „Proces ich wyłaniania będzie oparty o przejrzyste zasady i będzie w pełni konkurencyjny. Przeprowadzony zostanie w zgodzie z regulacjami Unii Europejskiej. Przestrzeganie wspomnianych wymogów jest bardzo ważne, ponieważ projekt będzie korzystał ze wsparcia publicznego…” – podkreślił Tokpinar.

W jego opinii koncepcja organizacji zakresu budowy z perspektywy poddostawców zakłada jego podział na 10-15 głównych obszarów budowlanych, w ramach których będą prowadzone postępowania. Do tego dochodzą setki kontraktów na dostawy i usługi, które będą przedmiotem przetargów. Na potrzeby budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu Bechtel zawiązał konsorcjum z dostawcą technologii Westinghouse. Zgodnie z podziałem zadań Westinghouse dostarczy wyposażenie tzw. wyspy jądrowej i jej moduły.

My, jako firma Bechtel, zaprojektujemy i zbudujemy całą resztę – łącznie z wyspą turbinową. Sądzimy, że w dużej mierze możemy do niej skompletować większość elementów w Polsce, z wyjątkiem urządzeń takich jak turbiny parowe, dla których liczba dostawców jest ograniczona. Największe wyzwanie to użycie specjalnych materiałów, koniecznych z punktu widzenia bezpieczeństwa jądrowego…” – powiedział wiceprezes Ahmet Tokpinar.

Inwestorem i operatorem elektrowni na Pomorzu będzie należąca w 100 % do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. PEJ ma już decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, oraz decyzję zasadniczą wydaną przez ministra klimatu. PEJ podpisała też z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie elektrowni. Kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) przewiduje zaprojektowanie głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących. Czas trwania umowy to 18 miesięcy.

Elektrownia ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 roku, a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 roku. 

Źródło informacji: PAP, grafika: PEJ