# Tags
#Inne

Problemy użytkowników „komórek” w Gminie Choczewo

W ostatnim okresie czasu pojawiły się sygnały, że w niektórych miejscach naszej gminy brak jest zasięgu telefonii komórkowej, co oznacza, że nie sposób jest tam korzystać i z telefonów komórkowych i z internetu. Wiele osób sugerowało, że wszystkiemu winna jest np. farma fotowoltaiczna w Zwartowie, ale jak się okazuje nie ma ona wpływu na dostępność sieci komórkowych, tym bardziej, że niektóre (np. Play) akurat w Zwartowie działają znakomicie. Gdzie zatem tkwi problem?

Z końcem kwietnia 2023 r. popularny operator telefonii komórkowej w Polsce, T-Mobile wyłączył sieć 3G. Niektórzy klienci ze starszymi urządzeniami nie dostosowali się do nowych wytycznych i dzisiaj zgłaszają problemy z działaniem sieci. T-Mobile i Orange już jakiś czas temu zapowiedziały wyłączenie sieci 3G. Pierwszy operator o planowanych zmianach informował już w 2021 roku, drugi planuje stopniowe odłączanie poszczególnych regionów Polski w latach 2023-2025 i również jakiś czas temu zaczął już kampanię informacyjną. Sieć 3G w telefonach stała się zbędna, bo wszystkie nowe smartfony korzystają obecnie przynajmniej z technologii 4G/LTE. Właśnie z tego powodu o wyłączeniu 3G zdecydowała sieć T-Mobile, która wraz z końcem kwietnia wygasiła ją na terenie całej Polski. Podobne plany ma też Orange, jednak „pomarańczowi” rozpoczną wyłączanie 3G w okolicach Piły i Sieradza już we wrześniu 2023 roku.

– O stopniowym wygaszaniu standardu 3G informowaliśmy naszym klientów już od 2021 r. Mimo szerokich i licznych kampanii zachęcających do bezpłatnej wymiany kart SIM nadal trafiają do nas zgłoszenia od klientów, którzy korzystają ze starych kart SIM czy telefonów niepozwalających na korzystanie z LTE/5G i VoLTE — podało biuro prasowe T-Mobile.

Niektórzy użytkownicy nie zdążyli jednak zastosować się do nowych wytycznych lub nie zauważyli powiadomień i teraz zmiany ich zaskoczyły. Dzisiaj część osób nie może swobodnie korzystać z telefonów, ponieważ posługuje się starszymi modelami. Dla niektórych takie zmiany wprowadzone przez sieć są równoznaczne z koniecznością wymiany kart SIM, a nawet całych urządzeń. Po prostu, aby korzystać z sieci nowszej generacji, niekiedy konieczne jest wyposażenie się w bardziej zaawansowany model. Wiele zależy też od lokalizacji nadajników poszczególnych sieci komórkowych

Osoby bez nowych kart SIM czy telefonów obsługujących nowe technologie mogą mieć spore kłopoty przede wszystkim z nawiązywaniem lub odbieraniem połączeń. Ograniczenie w prawidłowym działaniu urządzenia można też odnotować w przypadku dostępu do internetu mobilnego. Problemy mają osoby, które korzystają z bardzo starych urządzeń, które nie obsługują sieci 4G oraz ci użytkownicy, którzy od wielu lat nie wymienili karty SIM na dostosowaną do łączenia się z 4G.

Mimo wprowadzania coraz to nowych technologii i zestarzenia się tych, które kiedyś wiodły prym, nie wszyscy operatorzy chcą całkowicie rezygnować z niegdysiejszych rozwiązań. Plus i Play jak do tej pory nie zdecydowały się na wyłączenie sieci 3G w Polsce. Plus informował w marcu br. że obecnie nie planuje wyłączenia 3G, natomiast w sieci Play decyzja w sprawie przyszłości 3G na razie nie zapadła.

Sieć 3G jest już uznawana za przestarzałą technologię. Kiedyś była pierwszą siecią z powszechnym dostępem do internetu. Do szerokiego użytku weszła na samym początku XXI w., oferując szybkość transferu na poziomie 7,2 Mb/s. Z czasem, w wyniku prac nad unowocześnieniem jej, sieć pozwalała na pobieranie danych z prędkością nawet 42 Mb/s. Później do produkcji weszły urządzenia z obsługą bardziej nowoczesnego LTE, a dziś nowe modele zwykle obsługują już 5G…

Póki co zachęcamy do bieżącego kontaktu z operatorem użytkowanej sieci komórkowej, który postara się rozwiązać problem…

Źródło informacji: msn.com.pl, benchmark.pl, zdjęcie: pixabay