# Tags
#Inwestycje

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powstanie w ramach konsorcjum spółek Westinghouse i Bechtel 

Czołowe na świecie firmy z sektora cywilnej energetyki jądrowej Westinghouse i Bechtel wspólnie utworzą konsorcjum do zaprojektowania i wybudowania elektrowni jądrowej na Pomorzu. Umowa, która określa główne zasady współpracy między PEJ a konsorcjum amerykańskich firm została podpisana 25 maja 2023 roku w Warszawie.

Umowa, która określa zasady współpracy pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe oraz konsorcjum Westinghouse-Bechtel, jest wynikiem trwających w ostatnich miesiącach intensywnych negocjacji. Zasady te znajdą zastosowanie do kolejnych, komercyjnych umów dotyczących realizacji budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Niezbędne będą m.in. do umowy na zaprojektowanie elektrowni, której podpisanie planowane jest jeszcze w tym roku.

Umowa ustala zakresy odpowiedzialności i definiuje najważniejsze reguły oraz warunki, którymi  partnerzy mają się kierować w ramach realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Określa również, że obie amerykańskie firmy będą razem pracować m.in. w takich obszarach jak projektowanie obiektu jądrowego, realizowanie założonego harmonogramu prac, kontrola projektu oraz zapewnienie jego jakości. Liderem konsorcjum na etapie projektowania elektrowni będzie Westinghouse, a w czasie budowy – Bechtel.

– Podpisana dziś umowa to wynik intensywnych negocjacji, ale przede wszystkim kolejny kamień milowy i wzmocnienie potencjału projektu budowy elektrowni jądrowej. Dziś jesteśmy jeszcze bliżej budowy elektrowni jądrowej w 2026 roku i produkcji energii jądrowej w 2033 roku. Pozwoli nam to zrealizować cel, jakim jest ¼ produkcji energii w polskim systemie energetycznym z energii jądrowej w 2040 r. Cieszymy się, że dołączają do nas partnerzy otwarci na polski wkład – polskiej gospodarki, polskich przedsiębiorców, polskich usług i zaangażowanie polskich pracowników. Przygotowujemy się na to wyzwaniepowiedziała Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

– Pół roku temu wybraliśmy najbardziej zaawansowaną technologię reaktorów na potrzeby budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W lutym podpisaliśmy umowę z firmą Westinghouse, której myśl techniczna, rodowód czy wprost technologie znajdziemy w większości elektrowni jądrowych na każdym niemal kontynencie. Teraz na pokładzie będziemy mieć też firmę Bechtel z jej ponad stuletnim doświadczeniem w realizacji najbardziej skomplikowanych megaprojektów energetycznych na całym świecie. Duet tych spółek doprowadził do końca budowę siostrzanych reaktorów w USA. Te doświadczenia dają nam przekonanie, że elektrownia jądrowa na Pomorzu powstanie zgodnie z harmonogramem i spełniać będzie najwyższe parametry bezpieczeństwa i efektywności energetycznej oraz że projekt ten stanie się kołem zamachowym rozwoju technologii i  transferu wiedzy, co wielokrotnie podkreślał Pan Premier Mateusz Morawieckipowiedział Mateusz Berger, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

– Dzisiejsze porozumienie jest wyrazem silnej więzi, która łączy ze sobą trzy wspaniałe firmy ze Stanów Zjednoczonych i Polski. Tworzą one jeden zespół, którego celem jest wdrożenie najlepszej na świecie technologii, aby pomóc Polsce w budowie elektrowni jądrowej, która zapewni bezpieczną, tanią i czystą energię dla przyszłych pokoleńmówi Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

– Na naszych oczach rodzi się dziś amerykańskie konsorcjum złożone z bardzo doświadczonych w branży jądrowej spółek, którego celem jest zaprojektowanie i wybudowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jako inwestor będziemy z tym konsorcjum aktywnie współpracować, tak by konsekwentnie osiągać kolejne kamienie milowe w projekcie, aż do momentu oddania elektrowni na Pomorzu do eksploatacji –  mówi Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

Zawarcie umowy jest kolejnym w ostatnich miesiącach etapem prac Polskich Elektrowni Jądrowych w obszarze biznesowym. Po uchwale Rządu RP z 2 listopada 2022 roku o wyborze technologii AP1000 dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, spółka PEJ w grudniu 2022 r. podpisała z Westinghouse umowę o zasadach współpracy. W lutym, zawarto umowę na prace przedprojektowe. Kontynuowanie przez PEJ tej współpracy z konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel jest ostatnim z kroków przed podpisaniem jeszcze w tym roku umowy na usługi inżynieryjne.

Zespół Westinghouse-Bechtel to doświadczony i sprawdzony partner, czego najlepszym dowodem jest pomyślne przyłączenie do sieci pierwszego bloku z reaktorem AP1000® w USA i finalizacja prac związanych z oddaniem drugiego bloku. Cztery inne bloki jądrowe z reaktorami AP1000® działają już komercyjnie na całym świeciepowiedział Patrick Fragman, prezes WestinghouseWykorzystamy nasze doświadczenie, aby wpierać Polskę w budowie nowego, przyjaznego środowisku i zapewniającego bezpieczeństwo energetyczne miksu – powiedział prezes Westinghouse.

– To ekscytujący moment dla Polski i jesteśmy zaszczyceni, że możemy wesprzeć jej ambicje nuklearne. Bechtel wnosi do tego partnerstwa ponad 70 lat doświadczenia w branży jądrowej. Wraz z Westinghouse cieszymy się na współpracę z PEJ oraz polskimi dostawcami i firmami budowlanymi w celu dostarczenia czystej, niezawodnej energii, której potrzebuje Polskapowiedział Craig Albert, prezes i dyrektor operacyjny Bechtel.

Źródło informacji i grafika:  Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o.