# Tags
#Historia

„Pałac OdNova” w Sasinie wciąż niedostępny dla turystów, ale już z… błędną historią [zdjęcia]

Od czasu przejęcia pałacu w Sasinie przez nowych właścicieli w maju 2019r., obiekt będący historyczną wizytówką tej miejscowości i całej Gminy Choczewo wciąż pozostaje niedostępny dla potencjalnych zwiedzających. Nowi właściciele z „Cisowego Zakątka” zmienili jego nazwę na „Pałac OdNova”, który miał przyciągnąć turystów i hotelowych gości luksusowym SPA oraz znakomitą kuchnią w nowej restauracji „Smakuj OdNova”. Choć wszyscy mieli nadzieję, że sasiński pałac szybko odzyska dawną świetność, brama wjazdowa i sam obiekt cały czas pozostają zamknięte a… „nieupoważnionym wstęp wzbroniony”.

Zdjęcie: Nina Herzberg-Zielezińska (dipp.info.pl)

Opodal bramy wjazdowej znajduje się tablica informacyjna z krótką, notabene błędną historią pałacu w Sasinie oraz informacją, że jego właściciele są członkami „Pomerania Menors” – Stowarzyszenia Właścicieli Pałaców i Dworów. Z tablicy można się m. in. dowiedzieć, że… „Pałac w Sasinie powstał z miłości inżyniera Rantza do jego bliskich, w 1823 roku zaczął budować dla nich dom. 200 lat później z miłości do tego domu i z miłości do ludzi powstaje Pałac Sasino OdNova. OdNova, bo dajemy temu miejscu przyszłość…”.

Problem jednak w tym, że ani inżynier Rantz nie zbudował tego pałacu, ani tym bardziej nie uczynił tego w 1823 roku. Prawdziwym budowniczym pałacu była rodzina von Stempel, dokładniej zaś Heinrich i Laura von Stempel, którzy rozpoczęli budowę rodzinnej posiadłości w 1862 roku. Na płd. elewacji pałacu, kilka metrów na prawo od głównego wejścia, w przyziemiu budynku została niegdyś wmurowana granitowa tablica pamiątkowa, na której po dziś dzień zachował się zdobiony napis „v St 1862”, co potwierdza jedynie, że to właśnie rodzina von Stempel zainicjowała budowę pałacu w Sasinie.

Wracając jeszcze na moment do inżyniera Rantza, to… był nim Heinrich Raatz (jego nazwisko pisano też, jako – Rahtz), który w 1824 roku nabył dobra sasińskie, będąc następnie w ich posiadaniu do 1845 roku. W międzyczasie, w płd. części wsi założył nowy folwark i wybudował tam niewielki dworek zwany „Belle Alliance”. W 1845 roku cały majątek za 42.590 talarów od Heinricha Raatz i jego żony Auguste z d. Kammer nabył syn, znanego żydowskiego kupca ze Szczecina – Isaaca Salingre… Franz Wilhelm Salingré (Salinger), który zarządzał nim przez kolejnych 5 lat, do swojej śmierci w 1850 roku. Dwa lata później, nowym właścicielem Sasina został wspomniany już wyżej, pochodzący ze szlachty kurlandzkiej – kpt. Heinrich von Stempel, który nabył wieś za 27.000 talarów.

W załączeniu kilkanaście zdjęć najbliższej okolicy w przepięknej zimowej scenerii…