W 5 na 6 przyznanych przez resort infrastruktury lokalizacjach dla nowych morskich farm wiatrowych, Grupa „Orlen” uzyskała największą liczbę punktów. W konsekwencji – jak zapewnia koncern – jego potencjał w morskiej energetyce wiatrowej może wkrótce powiększyć się o 5200 MW.
„Grupa Orlen jest najlepiej przygotowanym w Polsce koncernem do realizacji wielkoskalowych inwestycji w branży offshore wind. To efekt zdobytego już doświadczenia m.in. przy realizacji projektu Baltic Power oraz budowie pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Nasze kompetencje wykorzystamy przy budowie kolejnych farm, w tym na pięciu nowych koncesjach, które właśnie udało się nam zabezpieczyć. Realizacja tych inwestycji może zwiększyć potencjał Grupy Orlen w morskiej energetyce wiatrowej do ok. 5,8 GW. Planowane inwestycje na Bałtyku są kluczowe z punktu widzenia realizacji strategii biznesowej multienergetycznego koncernu, ale też bezpieczeństwa energetycznego regionu” – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Lokalizacje w nowych koncesjach, które pozwalają Grupie na rozwój morskiej energetyki wiatrowej, znajdują się na wysokości Kołobrzegu oraz Łeby około 30 kilometrów od linii brzegowej. Strategia koncernu zakłada uzyskanie ok. 9 GW mocy zainstalowanych w OZE do 2030 roku. Część z nich mają stanowić projekty offshore wind, dlatego koncern wystąpił z wnioskami na 11 pozwoleń lokalizacyjnych.
Łącznie w ciągu ostatnich lat przyznano lokalizacje kilku wykonawcom. Na Bałtyku farmy wiatrowe mają wybudować:
- Energa – spółka z Grupy Orlen,
- Ocean Winds, czyli spółka joint venture portugalskiego EDP Renewables i francuskiego ENGIE (MFW BC-Winds),
- Orlen wraz z Northland Powers (MFW Baltic Power),
- PGE Baltica (wybuduje MFW Baltica 1),
- PGE Baltica wspólnie z Ørsted (MFW Baltica 2 i Baltica 3),
- Polenergia i Equinor (MFW Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III),
- RWE Renewables (MFW FEW Baltic II).
Źródło informacji: gospodarce.pl, biznesinteria.pl