# Tags
#Historia #Mieszkańcy #Oświata

Obchody 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Ciekocinie [zdjęcia]

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ciekocinie był organizatorem kolejnej uroczystości, związanej z obchodami 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, jaka odbyła w pobliskim Kościele św. Piotra i Pawła. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Wójt Gminy Choczewo – Wiesław Gębka, Zastępca Wójta – Arkadiusz Ceynowa,  Przewodniczącego Rady Gminy – Krzysztof Łasiński, radny powiatowy – Andrzej Soboń a także radni, sołtysi oraz wielu rodziców i mieszkańców naszej gminy. Mottem dzisiejszej uroczystości były słowa Józefa Piłsudskiego… „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i wspólnym ośpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” rozpoczęła się zasadnicza cześć dzisiejszej wieczornicy, czyli słowno-muzyczny występ uczniów z ZS-P w Ciekocinie, którą poprowadziła Kaja Jędruch. Prezentowane przez uczniów patriotyczne treści przeplatały się z piosenkami, m.in.: „Biały krzyż”, „Zośka”, „O Barbaro”, „Człowieczy los”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. Podczas wieczornicy uczniowie przypomnieli sylwetki polskich kobiet – bohaterek walczących o niepodległość naszego kraju: Marii Dulębianki, Hanny Kudelskiej, Marii Jaxa-Kwiatkowskiej, Janiny Prystorowej, Barbary Kossuth, Aleksandry Szczerbińskie, Zofii Moraczewskiej, Marii Rychterównej i Stefanii Flekównej.

Hitem wieczornicy był pokaz mody retro z udziałem nauczycieli ZS-P w Ciekocinie oraz taniec „charleston” w wykonaniu uczennic z kl. IV. W dalszej części uroczystości piękny wykład połączony z prezentacją o „Kobietach niepodległości” wygłosił nauczyciel historii – dr Tomasz Wojciechowski. Na zakończenie odbyło się też wręczenie nagród laureatom konkursu plastyczno-literackiego „Polska – Mój Dom” przez p.o. Dyrektora GOKiB w Choczewie – Monikę Dempc i Sołtysa Starbienia – Wiesława Bobkowskiego.

Słowa podziękowania dla organizatorów i uczestników wieczernicy przekazała Pani Dyrektor ZS-P Ciekocinie – Róża Majchrzak, Radny powiatowy – Andrzej Soboń, Wójt Gminy Choczewo – Wiesław Gębka i Przewodniczący Rady Gminy – Krzysztof Łasiński.

Uroczystość 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na terenie ZS-P w Ciekocinie.