# Tags
#Inwestycje

Minister Moskwa: do 13 lipca decyzja zasadnicza ws. budowy elektrowni jądrowej

Do 13 lipca resort klimatu ma wydać decyzję zasadniczą w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Poinformowała o tym Polskie Radio minister klimatu i środowiska – Anna Moskwa. Dzięki decyzji inwestor – czyli spółka „Polskie Elektrownie Jądrowe” będzie mógł ubiegać się o szereg kolejnych decyzji administracyjnych, takich jak ustalenie lokalizacji inwestycji i pozwolenie na budowę.

Minister Anna Moskwa wyjaśniła, że decyzja zasadnicza jest akceptacją państwa dla projektu budowy elektrowni… „Akceptacja ministerstwa z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego, z perspektywy naszej polityki energetycznej, akceptacja, że taka inwestycja jest potrzebna w tym czasie, w tym terminie, w takich parametrach, z taką mocą. Ale jednocześnie nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa, co potwierdza Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego…” – powiedziała.

Szefowa resortu klimatu dodała, że dla spółki taka decyzja będzie oznaczała, że może realizować inwestycję, bez względu na to, jaki „będzie rząd, jakie będą uwarunkowania”.

Jest to zobowiązanie państwa do tego, żeby wspierać realizację tego projektu i jest to deklaracja, że jest to ważna inwestycja dla polityki energetycznej i bezpieczeństwa – podkreśliła.

Minister klimatu podkreśliła, że resort jest w dialogu ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe, która złożyła wniosek o wydanie tej decyzji 13 kwietnia. Anna Moskwa poinformowała też, że na finiszu są konsultacje transgraniczne w sprawie budowy elektrowni. Polska strona prowadzi dialog z kilkunastoma państwami. Niektóre kraje – w tym Łotwa, Dania czy Niemcy – poprosiły o spotkania w tej sprawie.

Zamknięte konsultacje, bez uwag, bez zastrzeżeń, pozytywna opinia, podpisany protokół. Została nam jeszcze Austria, na początku czerwca, termin już wyznaczony. Oczywiście każdy ma prawo jeszcze wrócić z jakimiś ponownymi pytaniami – zaznaczyła.

Minister Anna Moskwa dodała, że po zamknięciu konsultacji transgranicznych Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska może przystąpić do przygotowywania decyzji środowiskowej dla inwestycji.

W czwartek podpisano umowę, która określa zasady współpracy przy między spółką Polskie Elektrownie Jądrowe a konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse i Bechtel. Spółki będą odpowiedzialne za zaprojektowanie, budowę i uruchomienie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy dotyczącej projektowania i prac inżynieryjnych. Warunki tego porozumienia negocjuje teraz w Stanach Zjednoczonych polski zespół. Podpisanie tej umowy zaplanowano na trzeci kwartał tego roku, czyli najpóźniej do końca września. Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu ma się rozpocząć w 2026 roku, a pierwszy reaktor ma powstać w 2033 roku.

Źródło informacji: polskieradio24.pl