# Tags
#Lokalny samorząd

Kolejne oszustwo w powiecie wejherowskim… kobieta straciła ponad 0,5 mln zł

W ostatnim czasie policjanci z powiatu wejherowskiego otrzymują kolejne zgłoszenia o oszustwach. Nie wszystkie sytuacje dotyczą seniorów oraz metody oszustwa na wypadek, związany z potrąceniem np. kobiety w ciąży. Ostatnie zgłoszenie, które otrzymali policjanci wejherowskiej komendy, od pokrzywdzonej mieszkanki powiatu, dotyczyło wystawienia przez nią, na jednym z portali sprzedażowych umywalki. Kupujący zamiast przez portal sprzedażowy, na którym widniała oferta, skontaktował się prywatnie z pokrzywdzoną, poprzez znany komunikator internetowy…

Podczas czatu na tym komunikatorze przesłał do sprzedającej link. Pokrzywdzona kliknęła w ten link i zalogowała się do swojego konta. Wtedy też zadzwonił do niej nieznany mężczyzna i poinformował, że jest pracownikiem banku, i że ktoś próbuje wypłacić pieniądze z jej konta. Przekonał kobietę, że aby zabezpieczyć konto, ma mu podać kod autoryzacyjny blik. Kobieta przekazała mu ten kod, a potem kolejne. Od oszusta usłyszała, że pieniądze będą przeniesione z jej konta na konto techniczne. W ten sposób doszło do różnych transakcji i przelewów z jej konta. Kobieta utraciła w ten sposób przeszło 500 000 zł.

Mundurowi apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

· Podczas rozmowy telefonicznej nie przekazuj nikomu kodów blik.

· Nie wykonuj przelewów bankowych na konta osób, których nie znasz.

· Pamiętaj kto i co do Ciebie pisze.

· Nie korzystaj z przesłanych linków, które otrzymałaś/eś mailem, sms-em czy komunikatorem. Może być to oprogramowanie, za którego pośrednictwem złodziej będzie miał dostęp do twojego telefonu, komputera.

· Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty, a tym bardziej kodu zabezpieczającego. Zwłaszcza teraz, w tym gorącym przedświątecznym okresie, zanim zdecydujemy się na zakupy w jakimś sklepie internetowym, sprawdźmy, czy ten sklep faktycznie istnieje, jakie ma opinie czy komentarze, zweryfikujmy także czy sklep stacjonarny prowadzi działalność również przez  internet. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać!

Źródło informacji: Oficer Prasowy KPP w Wejherowie