# Tags
#Lokalny samorząd #Stowarzyszenia

Gala Finałowa IV Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej Senior Obywatel… na „choczewską” nutę [zdjęcia]

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku miała miejsce „Gala Finałowa Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej Senior Obywatel”. Uroczysta gala z wręczeniem nagród odbyła się z udziałem członkini Zarządu Województwa Pomorskiego – Agnieszki Kapały-Sokalskiej, która podziękowała uczestniczkom za aktywność i ogromne zaangażowanie w wiele inicjatyw. Pogratulowała też wiedzy, z jaką musieli się zmierzyć podczas olimpiady. W tegorocznym, wojewódzkim finale udział wzięło 33 seniorów z 11 pomorskich powiatów i miast na prawach powiatu. Finaliści mieli do rozwiązania niełatwy test zawierający pytania z zakresu szeroko rozumianej wiedzy obywatelskiej.

W olimpiadzie mógł wziąć każdy Pomorzanin i Pomorzanka, który ukończył 60 rok życia. Zwyciężył ostatecznie Andrzej Matuszak z Gdańska, który w nagrodę pojedzie do Parlamentu Europejskiego. Drugie miejsce zajęła Elżbieta Warmińska z pow. gdańskiego a trzecie z równą liczbą punktów: Wanda Konieczna z pow. lęborskiego, Jerzy Spychalski z pow. kartuskiego i Czesława Dąbrowska z pow. gdańskiego.

Pomysłodawczynią „Pomorskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej Senior Obywatel” jest Barbara Badowska-Średniawa, gdańska seniorka, propagatorka wiedzy na temat konstytucji RP ze szczególnym uwzględnieniem ochrony praw osób starszych. Badowska-Średniawa chciała też zaktywizować osoby starsze w zakresie inicjatyw lokalnych, wyborów czy budżetu obywatelskiego.

Zadanie współfinansowane jest ze środków samorządu województwa pomorskiego. W tym roku projekt realizowany był przez Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne „Carpe Diem Semper w Choczewie” i jej Prezesa Piotra Zarzecznego, przy wsparciu Barbary Badowskiej-Średniawy. Wydarzenie uświetnił również występ chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Choczewie, któremu przygrywał na gitarze Zbigniew Sarzyński. Poczynania olimpijczyków w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku śledził też Zastępca Wójta Gminy Choczewo – Arkadiusz Ceynowa.

Podczas Gali Finałowej mieliśmy jeszcze jeden choczewski akcent, gdyż o ciepły i zimny poczęstunek dla blisko 100 uczestników Olimpiady zadbała Chmaryczówka – smaczne „Garki” – bufet, której właścicielką jest Sylwia Garska-Chmarycz, srebrna medalistka IX edycji programu „MasterChef”.

Zdjęcia: Carpe Diem Semper (FB) i Chmaryczówka – smaczne „Garki” – bufet (FB)