# Tags
#Inwestycje

Wszystkie prace terenowe realizowane są na podstawie i w zgodzie z uzyskanymi przez spółkę PEJ pozwoleniami…

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe posiada komplet pozwoleń, m. in. decyzję środowiskową, lokalizacyjną i zasadniczą, które umożliwiły rozpoczęcie pierwszych prac terenowych w lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. Decyzja środowiskowa, uzyskana przez inwestora, posiada rygor natychmiastowej wykonalności, nakładany w przypadku dużych i strategicznych dla Polski inwestycji infrastrukturalnych.

Rygor natychmiastowej wykonalności jest wykorzystywany w realizacji dużych zadań infrastrukturalnych. Takie rozwiązanie ma na celu usprawnienie procedur w ramach krajowych procesów inwestycyjnych. Opatrzenie rozstrzygnięcia rygorem natychmiastowej wykonalności umożliwia inwestorowi kontynuację prac w projekcie, w tym uzyskiwanie dalszych zgód i pozwoleń, w zgodzie z obowiązującymi regulacjami. W Polsce tego typu instrument prawny znajduje zastosowanie w realizacji strategicznych inwestycji energetycznych, w tym m.in. polegających na budowie nowych linii i gazociągów przesyłowych. Ponadto rygor natychmiastowej wykonalności wykorzystywany jest również przy budowie autostrad, tras szybkiego ruchu czy innych inwestycjach transportowych.

Wydana przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska decyzja środowiskowa dla projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu została opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 108 Kodeksu postępowania administracyjnego. Uzasadnieniem zastosowania tego rozwiązania jest szczególny interes społeczny, jaki wiąże się z powstaniem tej elektrowni. Wykorzystanie rygoru natychmiastowej wykonalności zostało uzasadnione realizowaniem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Ponadto wskazano, że budowa elektrowni jądrowej pozytywnie wpłynie na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zapewni sprawny przebieg transformacji energetycznej.

Polskie Elektrownie Jądrowe są spółką odpowiedzialną za realizację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, w tym budowę elektrowni jądrowej w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo. Elektrownia o mocy 3750 MWe powstaje we współpracy z konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse i Bechtel. Obecnie trwa projektowanie obiektu. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji na Pomorzu została wydana przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska 22 września 2023 roku. Dodatkowo, inwestor uzyskał w lipcu 2023 roku decyzję zasadniczą oraz w październiku 2023 roku decyzję o ustaleniu lokalizacji.

Biuro Prasowe Polskich Elektrowni Jądrowych

Wszystkie prace terenowe realizowane są na podstawie i w zgodzie z uzyskanymi przez spółkę PEJ pozwoleniami…

II Sesja Rady Gminy Choczewo…