# Tags
#Inwestycje

We wrześniu br rząd powinien przyjąć „małą uchwałę atomową dla Pomorza”

We wrześniu rząd planuje przyjąć tzw. „małą uchwałę w sprawie dodatkowych inwestycji na Pomorzu w związku z budową elektrowni atomowej” – poinformowała PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Wartość dodatkowych inwestycji może sięgnąć ok. 200 mln zł – dodała.

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej poinformowała w rozmowie z PAP, że do końca tej kadencji Rada Ministrów może przyjąć tzw. małą uchwałę, która dotyczyć będzie dodatkowych inwestycji na Pomorzu w związku z budową pierwszej elektrowni atomowej. Przekazała, że we współpracy z wojewodą pomorskim lista takich inwestycji została już przesłana do biura pełnomocnika. Dodała, że zawiera ona pomysły, jak i życzenia samorządów, które mogą być dotknięte przez budowę elektrowni jądrowej.

„Myśmy z kolei przygotowali matrycę, za pomocą której te wszystkie plany i projekty samorządów i powiatów będziemy weryfikowali pod kątem rzeczywistego wpływu inwestorów (budujących elektrownię – PAP) na te konkretne miejsca i rzeczywistej wagi dla społeczności tych inwestycji. Inaczej punktować będziemy np. drogi, a inaczej basen czy inne potrzeby” – wyjaśniła Łukaszewska-Trzeciakowska. Dodała, że ta „matryca” wynika również z doświadczeń brytyjskich.

Pełnomocnik poinformowała, że w najbliższym czasie zgłoszone przez samorządy i wojewodę inwestycje będą weryfikowane. Po ich zweryfikowaniu, projekt uchwały zostanie przedstawiony Radzie Ministrów, która zdecyduje, czy podejmie odpowiednią uchwałę w tej sprawie.

Jak przypomniała 20.06.br rząd uchwalił duży program wsparcia inwestycji na Pomorzu, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej. Program w latach 2023-2029, który ma kosztować ponad 4,7 mld zł, przewiduje m.in. budowę drogi krajowej, budowę lub przebudowę infrastruktury kolejowej oraz budowę infrastruktury hydrotechnicznej zapewniającej dostęp m.in. do elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa.

Źródło informacji: PAP, portalsamorzadowy.pl