# Tags
#Mieszkańcy

Walne zebranie Związku Diecezjalnego Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej [zdjęcia]

W Rybackim Centrum Kultury i Formacji „Boleniec” w Łebie odbyło się Walne Zebranie Związku Diecezjalnego Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej, katolickiej organizacji społecznej, która gromadzi w swoich szeregach 15 stowarzyszeń (Rodzin Kolpinga) z terenu diecezji pelplińskiej w Chojnach, Cekcynie, Człuchowie, Hucie Kalnej, Koronowie, Kramarzynach, Łebie, Łęczycach, Niewieścinie, Objeździe, Sasinie, Swarożynie, Subkowach, Tczewie i Rozłazinie. Każde z nich działa zgodnie z lokalnym potrzebami, starając się im zaradzić w duchu katolickiej nauki społecznej.

W dzisiejszym Walnym Zebraniu wzięło udział blisko 30 osób, reprezentujących Rodziny Kolpinga w Łebie, Hucie Kalnej, Niewieścinie, Subkowach, Rozłazinie, Kramarzynach i w Sasinie (gm. Choczewo). Spotkaniu przewodniczył ks. Zenon Myszk – Proboszcz Parafii p.w. Św. Jakuba Apostoła.

Celem spotkania jest przede wszystkim podsumowanie działalności Zarządu i całego Związku za rok 2022, a jest się czym pochwalić. Związek z powodzeniem rozwija od lat swój „Łebski Uniwersytet Ludowy Stella Maris”, który od 2023 roku, dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Wolności w ramach Programu Wsparcia i Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030, będzie rozwijał sieć Katolickich Uniwersytetów Ludowych w całej Polsce. Miniony rok upłynął pod znakiem ciągle rozwijanej pomocy uchodźcom z Ukrainy. W ramach różnych programów wsparcia zorganizowano kursy języka polskiego dla kilkuset uchodźców oraz kursy przygotowujące do pracy w gastronomii i hotelarstwie.

W okresie wakacyjnym w Łebskim Uniwersytecie Ludowym działa integracyjna świetlica środowiskowa dla dzieci, dzięki której 20 matek mogło podjąć pracę w Łebie podczas gdy ich dzieci bezpiecznie spędzały czas pod opieką profesjonalnej opieki pedagogicznej.