# Tags
#Inne #Mieszkańcy

Trwa sezon na jagody. Ile kosztują? [zdjęcia]

W lasach Gminy Choczewo pojawił się pierwszy wysyp jagód. To niezwykle popularne owoce i mają dużo pozytywnych właściwości dla organizmu. Co wiemy o jagodach? Pierwsze owoce pojawiają się późną wiosną, a sezon na nie trwa najczęściej do końca lipca. Jagody mają dużo pozytywnych właściwości dla organizmu. Przede wszystkim wykazują działanie przeciwcukrzycowe i antyseptyczne, są też źródłem witamin C, A, B i przeciwutleniaczy. Ponadto, pomagają obniżyć poziom cholesterolu, regulują poziom cukru we krwi.

Trzeba pamiętać o tym, że owoce należy zrywać ręcznie, bez użycia jakichkolwiek narzędzi czy urządzeń. W naszej gminie handlarze, których nie brakuje przy drodze między Choczewem a Kopalinem oferują gotowe zbiory lub też proponują zbieranie jagód leśnych na zamówienie. W zależności od ilości, zazwyczaj kosztuje to od 20 do 25 zł za litrowy słoik. Dla wielu zbieraczy to sposób na zarobienie całkiem pokaźnej sumy pieniędzy, jeśli tylko sezon sprzyja.

Z jagód możemy wykonać różnego rodzaju przetwory i dodajemy je do ciast oraz deserów. Wielkim powodzeniem cieszą się także słynne „jagodzianki”, ale jak nietrudno się przekonać, obecnie rozstrzał cenowy jest dość spory. Niektóre „jagodzianki” kosztują 5 zł, inne 10 zł, a są też takie z ceną 20 zł.

I jeszcze małe ostrzeżenie na koniec… Jeśli wybierzecie się do lasu i natraficie na jagody, pod żadnym pozorem nie jedzcie ich prosto z krzaczka. Jagody zawsze trzeba dobrze umyć przed spożyciem, ponieważ na ich powierzchni mogą się znajdować larwy tasiemca bąblowcowego, które mogą doprowadzić do zakażenia organizmu bąblowicą. Najczęściej do zakażenia tą chorobą dochodzi poprzez spożywanie niemytych jagód i innych owoców leśnych, takich jak poziomki, borówki czy maliny, do których mogą być przyczepione jaja bąblowca. Bąblowica to choroba, która postępuje powoli, a jej rozpoznanie zwykle jest późne. Najważniejszym objawem tego stanu jest torbiel. W większości przypadków jest ona umiejscowiona w wątrobie, ale występuje też w płucach, śledzionie, kościach lub mózgu.