# Tags
#Mieszkańcy

Święcenie pokarmów, czyli… co, gdzie i kiedy w Gminie Choczewo? 

W ciągu roku liturgicznego Kościół poświęca różne przedmioty: zioła, pierwociny zbóż, kwiaty i pokarmy. Natomiast w Wielką Sobotę poświęca się tylko pokarmy, które wierni nazywają Paschą. Dlaczego w Wielką Sobotę? Był to dzień, kiedy Ciało Jezusowe spoczywało w grobie oczekując na zmartwychwstanie. Wydarzenia, jakie dokonały się od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Wielkanocnej zostały przez Boga zapowiedziane w Starym Testamencie.

Trudno sobie dziś wyobrazić święta Wielkanocy bez święconego jajka, którym po Rezurekcji dzielimy się w gronie rodziny i najbliższych. Dla chrześcijan jajko to także symbol Paschy. Jajko to twarda skorupa okrywająca powstające życie, które musi przebić się przez tę skorupę. Widać w tym podobieństwo do zmartwychwstania Jezusa, który musi przebić skorupę – grobową skałę, aby żywy, wspaniały, przemieniony wyjść na świat. Jest ono dlatego symbolem odradzającego się życia i zwycięstwa nad śmiercią.

Do świątecznego koszyczka wkłada się jeszcze ser, sól, chrzan, ciasto, czasem słodycze. Te produkty są jakby uzupełnieniem właściwej święconki. Ser pochodzi od zwierząt i w tym poświęceniu jest prośba ludu, aby Chrystus zmartwychwstały chronił od chorób ludzi i zwierzęta. Sól to życiodajny minerał, od którego zależy smak potraw i ich konserwacja. Pokarmy, które spożywamy są w smaku różnorakie: słodkie, gorzkie, pikantne i słone. Życie ludzkie jest także różnorakie i nie składa się tylko z chwil przyjemnych. Jak sól dla pokarmu, tak cierpienie nadaje ludziom smak życia. Jest jeszcze ciasto, to też chleb, a więc nie ma specjalnej symboliki, ale jest ono ważnym elementem w liturgii Kościołów wschodnich

Wielka sobota (08.04.br) – godziny święcenia pokarmów na stół wielkanocny wg poszczególnych parafii naszej gminy (dane wg ogłoszeń parafialnych).

Parafia Choczewo

Choczewo (w) – kościół – 12:00

Kierzkowo (p) – 09:00

Łętowo (w) – 09:00

Osieki (p) – 09:15

Słajkowo (w) – 09:15

Osieki (DS – p) – 09:30

Żelazno (w) – 09:30

Starbienino (w) – 09:45

Kopalino (p) – 10:00

Lublewko (w) – 10:00

Lublewo (w) – 10:15

Parafia Sasino

Sasino (p) – kościół – 09:00, 12:00

Ciekocino (p) – kościół – 09:20

Słajszewo (p) – przy krzyżu – 09:40

Biebrowo (p) – przy krzyżu – 10:00

Jackowo (p) – kaplica – 10:15

Choczewko (p) – przy krzyżu 10:30

Kurowo (p) – kaplica – 10:45

Przebędowo (p) – przy krzyżu 11:00

Ciekocinko (p) – przy krzyżu 11:15

Parafia Zwartowo

Gościęcino (p) – przy krzyżu – 08:00

Wojciechowo (p) – przy krzyżu – 08:20

Strzeszewo (p) – przy krzyżu – 08:40

Borkowo Lęborskie (p) – przy krzyżu – 09:00

Zwartowo (p) – kościół – 10:00

(p – ks. Proboszcz, w – ks. Wikariusz)

źródło: niedziela.pl