# Tags
#Inwestycje

Spotkania informacyjne z ekspertami Polskich Elektrowni Jądrowych – Słajszewo [zdjęcia]

Dzisiaj w Słajszewie odbyło się kolejne spotkanie informacyjne z ekspertami Polskich Elektrowni Jądrowych, podczas których mieszkańcy naszej gminy mogą porozmawiać o statusie inwestycji, bezpieczeństwie, infrastrukturze towarzyszącej, możliwościach rozwojowych i o tym wszystkim, co jest związane z planowaną inwestycją. Podczas pierwszych dwóch spotkań w Kopalinie i Sasinie pojawiło się ok. 45 mieszkańców gminy i turystów. A o co pytali mieszkańcy, oddalonego o 1700 m od zabudowy przyszłej elektrowni jądrowej – Słajszewa?

Marcin Skolimowski (Kierownik Działu Komunikacji Zewnętrznej): Dzisiejsze spotkanie w Słajszewie jest trzecim z cyklu spotka informacyjnych, które realizujemy. Cykl ten jest drugim już (po ubiegłorocznym) i dlatego zależy nam, by kontynuować tą współpracę i być cały czas dostępnym dla mieszkańców i turystów. Jak na razie jest spokojnie (rozmowę przeprowadziliśmy ok. godz. 12:30), przyszło kilka pierwszych osób zainteresowanych różnymi aspektami środowiska przyrodniczego, w jaki sposób elektrownia będzie działać na zwierzęta i jak zamierzamy minimalizować to zagadnienie.  Bardzo szczegółowo rozmawialiśmy o tym, jakie rozwiązania będziemy stosować w przypadku tzw. korytarzy migracyjnych zwierząt, żeby to oddziaływanie elektrowni było jak najmniejsze na środowisko naturalne.

Rozmawialiśmy też o bezpieczeństwie jądrowym i o tym jakie rozwiązania mają być stosowane aby zapewnić bezpieczeństwo tej elektrowni, żeby nikt nie miał najmniejszych obaw związanych np. z promieniowaniem jonizującym, którego dawki od elektrowni będą znacznie, ale to znacznie poniżej limitów, które mogłyby być dla kogokolwiek niebezpieczne. Mieszkańców interesują cały czas tematy związane z infrastrukturą towarzyszącą, czyli z drogami i koleją. Widać, że na spotkanie w Słajszewie wszystkie te kwestie się powtarzają, że jest pewna liczba tematów, które są interesujące niezależnie od miejscowości i my konsekwentnie na te pytania odpowiadamy, trzymając się tego, jak ma wyglądać ta inwestycja.

W dn. 03.07.br (poniedziałek) w godz. 09-18 w Sali CIT UG w Choczewie odbędzie się ostatnie już tego typu spotkanie.