Przed nami wakacje i coraz cieplejsze dni, a piękna i słoneczna pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Nawet z pozoru spokojne akweny, mogą w każdej chwili stać się niebezpiecznym żywiołem dlatego właśnie bardzo ważne jest, aby czas nad wodą spędzać odpowiedzialnie i bezpiecznie. W związku z rozpoczęciem wakacji Policja przypomina kilka ważnych zasad bezpiecznego zachowania nad wodą.
- Przede wszystkim wybierajmy wypoczynek nad wodą w miejscach do tego przeznaczonych, z wydzielonymi miejscami do kąpieli, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem będą czuwali ratownicy WOPR.
- Zwracajmy uwagę na znaki, które mówią nam, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z kąpieliska oraz zorientujmy się, w którym miejscu znajduje się punkt pierwszej pomocy.
- Na każdym strzeżonym kąpielisku ratownicy WOPR wywieszają flagi – białą lub czerwoną. Biała zezwala na bezpieczne korzystanie z wody, czerwona to całkowity zakaz pływania.
- Zanim wskoczymy do akwenu, którego głębokości nie znamy, pamiętajmy o stopniowym wchodzeniu do wody. Często zdarza się, że dno jest skaliste lub występują nagłe uskoki głębokości, a to może narazić nas na uraz.
- Pamiętaj! Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu. Statystyki wyraźnie wskazują, że najwięcej przypadków utonięć dotyczy osób nietrzeźwych.
- Nie pływaj zaraz po posiłku. Odczekaj około 30 minut.
- Podczas opalania nasze ciało nagrzewa się. Pamiętaj o tym, aby do wody zanurzać się stopniowo, żeby uniknąć szoku termicznego.
- Wypożyczając łódkę, kajak czy rower wodny koniecznie załóż kapok – on uratuje Ci życie w przypadku wpadnięcia do wody.
- Dbajmy o najmłodszych! To oni wymagają naszej szczególnej opieki. Stosujmy kremy z filtrem, ale także miejmy nasze pociechy „na oku” tak, aby uniknąć ich oddalenia się od nas, albo wypłynięcia na zbyt głęboką wodę.
Gdy zauważysz, że ktoś potrzebuje pomocy nie stój bezczynnie. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby przeprowadzić czynności ratunkowe lub podjęcie tych czynności zagrażałoby Twojemu bezpieczeństwu wezwij wykwalifikowane służby pod nr 112 lub numerem ratunkowym nad wodą 601-100-100. Od Twojej reakcji może zależeć czyjeś życie! Oprócz tego, wkrótce policjanci wspólnie z ratownikami WOPR rozpoczną prowadzanie akcji, podczas których rozdawane będą opaski umożliwiające zlokalizowanie za pomocą aplikacji, najmłodszych użytkowników terenów przywodnych w przypadku ich zgubienia się.
Co więcej, pamiętać należy, że kąpiel w miejscach niestrzeżonych czy też w czasie, kiedy wywieszona jest czerwona flaga, a także kąpiel po spożyciu alkoholu, to główne przyczyny utonięć. Czerwona flaga nad morzem nie jest fanaberią ratowników. Zachowanie zasad bezpieczeństwa to przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie. Zakaz obejmuje każde wejście do wody nawet w pobliżu brzegu, np. w celu schłodzenia. Apelujemy do wypoczywających na plażach o stosowanie się do poleceń oraz oznaczeń – to kwestia zdrowia a nawet życia!
Czerwona flaga nad morzem wywieszana jest przez ratowników pełniących dyżur na kąpielisku lub miejscu wyznaczonym do kąpieli wtedy, gdy wystąpi co najmniej jedna z przesłanek wymienionych w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych:
– pojawiają się wyładowania atmosferyczne,
– występują skażenia wody – chemiczne albo biologiczne,
– temperatura wody jest niższa niż 14 stopni Celsjusza,
– widoczność jest ograniczona do 50 m,
– szybkość wiatru wynosi więcej niż 5 stopni w skali Beauforta,
– prędkość nurtu wody wynosi ponad 1 m/s,
– podczas trwania akcji ratowniczej,
– występuje fala wynosząca więcej niż 70 cm, a także pojawiają się pieniste białe grzywy,
– występują silne prądy wsteczne.
Każdy z nas ma swój plan na spędzanie czasu wolnego podczas urlopu. Piękna pogoda i upały zachęcają żeby korzystać z kąpieli wodnych i słonecznych. Zachowania plażowiczów bywają niekiedy nieodpowiedzialne, a spożywany przy tej okazji alkohol, to często pierwszy krok do utonięcia. Przypominamy, pamiętajcie o bezpieczeństwie i rozwadze, żeby czas odpoczynku i zabawy nie zamienił się w rodzinną tragedię.
Źródło informacji i zdjęcie: KPP w Wejherowie i Pucku