# Tags
#Inwestycje

Specjalna konstrukcja dla elektrowni jądrowej będzie kosztować 1 mld zł. W przyszłości ma się stać turystycznym portem…

Zlokalizowana w gm. Choczewo konstrukcja morska (tzw. MOLF), która ma powstać do 2027 r. na potrzeby budowy elektrowni jądrowej, w przyszłości stanie się turystycznym portem – poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Rząd przeznaczył na ten cel blisko miliard złotych z pieniędzy budżetowych… „To jest zapisane w planie wieloletnim. Skrajną niegospodarnością byłoby więc porzucenie takiej konstrukcji po zakończeniu jej wykorzystywania do transportu specyficznych elementów budowy elektrowni. Dlatego myślimy o tym, żeby później ta konstrukcja służyła turystom, żeby była rodzajem portu, przystani, z której będą mogli korzystać wszyscy, zarówno mieszkańcy jak i turyści…”.

Przypomnijmy, Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe i Urząd Morski w Gdyni podpisały porozumienie dotyczące budowy konstrukcji morskiej do rozładunku (MOLF) dla potrzeb budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu w dn. 19 lipca br.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zwróciła uwagę, że MOLF naturalnie wpisze się w krajobraz i wesprze rozwój turystyki w regionie. Przyznała, że na razie nie może podać jego dokładnej lokalizacji, gdyż Urząd Morski w Gdyni w chwili obecnej to projektuje. Ta konstrukcja ma powstać gdzieś w gminie Choczewo. Zaznaczyła, że infrastruktura morska w 2027 r. powinna być już przygotowana do tego, żeby przyjmować największe elementy konstrukcyjne elektrowni jądrowej.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wyjaśniła ponadto, że MOLF będzie konstrukcją morską… wychodzącą w morze, o ponad kilometrowej długości. …„Będziemy dostarczać nią na teren budowy największe, nierozbieralne elementy elektrowni jądrowej. Alternatywą byłoby demontowanie wiaduktów kolejowych, czy drogowych. Mając na względzie na rozmiary tych elementów, które są zbyt duże, by można je było bez problemów transportować drogami… drogą morską będzie to łatwe…”.

W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych – elektrownia na Pomorzu będzie pierwszą z nich. W grudniu 2021 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo, jako preferowaną. Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki mają być wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od około 6 do 9 GW.

Źródło informacji: PAP

Specjalna konstrukcja dla elektrowni jądrowej będzie kosztować 1 mld zł. W przyszłości ma się stać turystycznym portem…

Przygotuj się do zimy i już dziś