# Tags
#Turystyka

Sezon kąpielowy w Polsce rozpoczęty. Gdzie sprawdzać czystość kąpielisk? 

W dn. 01.06.br rozpoczął się w Polsce oficjalny sezon kąpielowy. Czystość kąpielisk morskich i śródlądowych, których jest w naszym kraju aż 691 można sprawdzać w serwisie prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny, który jest aktualizowany na bieżąco. Sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca do 30 września. Dokładny okres funkcjonowania konkretnego kąpieliska lub tzw. miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli określa jego organizator. Ale musi on zmieścić się w tych ramach czasowych. Póki co temperatura wody w Bałtyku do kąpieli nie zachęca (Łeba – 11,8ºC, Władysławowo – 12,2ºC), ale już za miesiąc sytuacja będzie wyglądać zupełnie inaczej.

Większość kąpielisk otwiera się oficjalnie pod koniec czerwca lub nawet 1 lipca. Z terenu Gminy Choczewo w serwisie występuje tylko jedno kąpielisko morskie – Lubiatowo (pomiędzy wejściem na plażę nr 43 i 44). Wśród okolicznych kąpielisk w serwisie znalazły się też Łeba (plaże A, B i C), Białogóra, Dębki, Jezioro Żarnowieckie, Karwieńskie Błota, Karwia i Ostrowo.

https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa

Co ważne, każdy, kto wybiera się na plażę, może najpierw sprawdzić, czy woda w danym miejscu jest zdatna do kąpieli. Pod adresem sk.gis.gov.pl działa serwis kąpieliskowy, na którego mapie w tym roku uwzględniono aż 691 kąpielisk wyznaczonych uchwałami rad gmin. Można tam w bardzo łatwy sposób zobaczyć, które kąpielisko już działa, w jakich godzinach i czy woda w nim jest w dobrym stanie. W miejscach przeznaczonych do kąpieli woda jest stale monitorowana pod kątem zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Badania obejmują też m.in. kontrolę obecności innych zanieczyszczeń takich, jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma i inne.

W razie przekroczenia dopuszczalnych wartości określonych parametrów, np. gdy w morzu pojawią się sinice, wydawany jest zakaz kąpieli – wówczas na mapie pojawia się czerwony znacznik. Przywrócenie możliwości bezpiecznego kąpania następuje po wykonaniu kolejnego badania wody, które wykaże odpowiednią czystość.

Źródło: sk.gis.gov.pl