# Tags
#Inne #Lokalny samorząd

Rząd chce zakazać działalności mediów samorządowych!

Lokalne media to już nie tylko comiesięczne gazetki czy własne portale informacyjne. Są samorządy, które mają też własne studia telewizyjne. Do konsultacji społecznych trafiły w poniedziałek, 24 czerwca, założenia ustawy medialnej. Ma ona zapewnić dostęp do rzetelnych informacji i niezależności redakcyjnej mediów. W założeniach jest mowa o całkowitym zakazie prowadzenia działalności medialnej przez jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty podległe tym jednostkom. Jak zaznaczono, obecność jednostek samorządów na rynku medialnym w roli dostawcy usługi medialnej lub wydawcy prasy prowadzi do nierównej konkurencji(!?). Czy to oznacza, że choczewo24.info, witryny GZGK, GOKiB-u i wiele innych mogą zniknąć z przestrzeni internetowej? Uwagi do dokumentu samorządy mogą zgłaszać do 23 września…

Kwestia medialnej działalności samorządów budzi kontrowersje od wielu lat, a w publicznej debacie powraca jak bumerang. Krytyczne stanowiska wobec ich istnienia formułowały wiele razy stowarzyszenia mediów lokalnych, ale także Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu, rzecznik praw obywatelskich czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Teraz chce to uregulować rząd w ustawie medialnej.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że celem regulacji jest zapewnienie dostępu do rzetelnych informacji i niezależności redakcyjnej mediów na poziomie unijnym. Ma to być zbieżne z Europejskim Aktem o Wolności Mediów (EMFA) obowiązującym od 7 maja 2024 roku.

Oprócz wprowadzenia zakazu – zdaniem ustawodawcy – należy także uszczelnić i doprecyzować regulacje w zakresie prowadzenia działalności wydawniczej przez samorządy, którą przewidują ustawy ich dotyczące. W przypadku wprowadzenia takiego zakazu, należałoby dopuścić możliwość wydawania przez samorządy biuletynów informacyjnych, które należałoby zdefiniować w Prawie prasowym, np. w ślad za Słownikiem języka polskiego, jako serwis informacji lub informator o działalności danej instytucji czy organizacji. Należy dokładnie wskazać w ustawie określoną liczbę wydań biuletynów w ciągu roku (proponuje się, aby było to maksymalnie 6 wydań rocznie) i zastrzec, iż nie mogą zawierać reklam… W biuletynach można byłoby zamieszczać m.in. ogłoszenia o przetargach czy naborach i wolnych stanowiskach pracy w urzędach.

Uwagi do założeń ustawy będą przyjmowane do 23 września. W październiku ma się ukazać raport z konsultacji. Pod koniec roku ma być gotowy i skierowany do konsultacji publicznych oraz międzyresortowych projekt ustawy medialnej.

Założenia ustawy medialnej i tabela do zgłaszania uwag >

https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/calkowity-zakaz-dzialalnosci-medialnej-dla-samorzadow-ruszaja-konsultacje

Źródło informacji: portalsamorzadowy.pl