# Tags
#Inne

Pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku w… Słajszewie [zdjęcia]

W niedzielę rano w Słajszewie doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym budynku jednorodzinnego. Do pożaru zostały zadysponowane 4 jednostki straży pożarnej: 2 JRG Wejherowo, OSP Słajszewo i OSP Sasino. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu paleniska, użyciu podnośnika hydraulicznego i ugaszeniu pożaru  proszkiem gaśniczym. Następnie przystąpiono do wyczyszczenia przewodu kominowego przy użyciu wycioru kominiarskiego. Pomieszczenia sprawdzono później miernikiem wielogazowym. Do opisanego wyżej zdarzenia doszło ok. godz. 07:43. Osób poszkodowanych nie stwierdzono.

Strażacy przypominają, że większości przypadków przyczyną powstawania tych pożarów jest nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może też spowodować popękanie komina, a przez to nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura może uchodzić na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów w pomieszczeniach na poddaszu i niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina. Co więcej, nieszczelne przewody kominowe mogą być źródłem przedostawania się czadu do pomieszczeń użytkowanych przez ludzi.

Stosowne przepisy zobowiązują właścicieli i zarządców budynków do czyszczenia i bieżącej kontroli przewodów kominowych, co najmniej raz w roku

Źródło informacji i zdjęcia: słajszewo.osp.org.pl