Dzisiaj w Liceum Akademickim im. Macieja Płażyńskiego w Pucku ponad 300 uczniów wraz z opiekunami wzięło udział w „Dniu Energii Jądrowej”. Podczas wydarzenia licealiści z Pucka pogłębili swoją wiedzę na temat energetyki jądrowej. Dowiedzieli się też, jak działają reaktory PWR oraz zapoznali z makietą elektrowni jądrowej. Jednym ze współorganizatorów wydarzenia były „Polskie Elektrownie Jądrowe” (PEJ) – spółka odpowiedzialna za powstanie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która wystawiła na w szkole stoisko edukacyjne, a pracownicy firmy opowiadali wszystkim zainteresowanym o energetyce jądrowej i inwestycji realizowanej w gminie Choczewo.
Głównym punktem wydarzenia była mobilna wystawa „Atomlab” Fundacji Forum Atomowe, która jest poświęcona energii jądrowej. Ekspozycja przybliża zasadę działania reaktorów jądrowych – od pojedynczego rozszczepienia jądra uranu, aż do generowania energii elektrycznejprzez turbiny. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję zapoznać się wieloma interaktywnymi elementami tej wystawy. Dzięki specjalnej makiecie elektrowni jądrowej młodzież mogła sobie wyobrazić, jak w niedalekiej przyszłości będzie wyglądać pierwsza w Polsceelektrownia jądrowa, która powstanie w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo. Uczniowie byli szczególnie zainteresowani piramidą holograficzną prezentującą reakcję łańcuchową rozszczepienia.
Uczestnicy „Dnia Energii Jądrowej” przyjrzeli się również makiecie pojemnika na odpady promieniotwórcze. Dzięki tej części wystawy młodzież dowiedziała się więcej o kwestiach wysokiego poziomu bezpieczeństwa w energetyce jądrowej. To wydarzenie uzupełniła seria pokazów z energią w roli głównej – przedstawiono m.in. konwersję jednej formy energii w drugą. Uczniowie zapoznali się też z pojęciem „sprawności” i rozszerzyli swoją wiedzę w temacie odnawialnych źródeł energii.
„Polskie Elektrownie Jądrowe” aktywnie działają w zakresie edukowania i popularyzowania wiedzy na temat energii jądrowej na Pomorzu. Przykładowo, w ubiegłym roku zorganizowano między innymi, skierowany do tutejszych szkół średnich, program edukacyjny „Szkoła z atomową energią”. Ponadto PEJ realizują też Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, w ramach którego można uzyskać wsparcie na realizację projektów związanych z nauką i edukacją oraz wieloma innymi dziedzinami, takimi jak m.in. ochrona środowiska, bezpieczeństwo czy kultura.
Źródło informacji i zdjęcia: Dział Komunikacji Zewnętrznej PEJ sp. z o.o.