Niespełna dwa dni temu informowaliśmy o rozpoczęciu przygotowań do prac terenowych w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”, co miało związek z planowanymi przez Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) pogłębionymi badaniami geologicznymi w miejscu, w którym stanie przyszła elektrownia jądrowa. W związku z przygotowaniem obszaru do pogłębionych badań geologicznych i w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców gminy, od 6 grudnia miało też rozpocząć się grodzenie terenu przeznaczonego pod badania, tak by był on bezpieczny dla otoczenia.
Jak się okazuje mieszkańcy Słajszewa dowiedzieli się o działaniach PEJ bezpośrednio z naszego serwisu, czym byli bardzo zaskoczeni. Nie kryjąc oburzenia twierdzą, że… „tak właśnie wyglądają prawdziwe zapewnienia PEJ o dialogu, otwartości i transparentności postępowania…”. Przypominają jednocześnie, że jeszcze nie tak dawno czytaliśmy w innym oświadczeniu PEJ, że firma… „nie planuje już w tym roku inwazyjnych prac terenowych w miejscu wybranej lokalizacji oraz nie ma w planach działań ograniczających dostęp mieszkańcom do drogi dojazdowej nad morze w Słajszewie”. Mieszkańcy Słajszewa są oburzeni próbami ich marginalizacji oraz brakiem rzetelnej informacji, jaką powinni otrzymać z odpowiednim wyprzedzeniem.
Wobec powyższego, Biuro Prasowe PEJ wydało kolejny komunikat…
„Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowały, że zabezpieczenie terenu na potrzeby przyszłych prac geologicznych może wiązać się z czasowymi utrudnieniami z korzystania z tzw. drogi na plażę prowadzącej od miejscowości Słajszewo, która będzie wyłączana z użytkowania tylko w okresie najintensywniejszych prac terenowych. Spółka PEJ przeprasza za utrudnienia i zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby utrudnienia były jak najmniejsze. Przygotowania do prowadzenia pierwszych prac terenowych rozpoczęły się 6 grudnia 2023 roku. W ich ramach wytyczony został teren około 30 ha, który ze względów bezpieczeństwa mieszkańców i turystów jest obecnie grodzony. Ogrodzenie tego terenu będzie się wiązać z czasowym wyłączeniem z użytkowania tzw. drogi na plażę od miejscowości Słajszewo. Po przeprowadzeniu najbardziej intensywnych prac planowane jest udostępnienie tej drogi tak szybko, jak to będzie możliwe. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe jest w stałym kontakcie z przedstawicielami Urzędu Gminy Choczewo i dokłada wszelkich starań, aby minimalizować uciążliwości dla mieszkańców tej gminy.
Pogłębione badania geologiczne, które będą prowadzone przez naszego amerykańskiego partnera, spółkę Bechtel, ruszą w momencie gdy teren do nich zostanie w pełni przygotowany. Planujemy, że będzie to miało miejsce na przełomie I i II kwartału 2024 roku. W ramach pogłębionych badań geologicznych zostaną wykonane m. in. nowe odwierty, które dostarczą dodatkowych danych i posłużą do przygotowania raportu lokalizacyjnego, niezbędnego do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Ich głębokość będzie wahać się w granicach od 5 do 210 m. Wszystkie prace będą prowadzone pod stałym nadzorem przyrodniczym…”.
Czy ta informacja uspokoiła mieszkańców Słajszewa i gm. Choczewo?