# Tags
#Zdrowie

Nowe poradnie, nowy sprzęt medyczny, Gminny Ośrodek Zdrowia w Choczewie w ciągłym rozwoju [zdjęcia]

Gminny Ośrodek Zdrowia, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Choczewie ciągle się rozwija, głównie za sprawą realizowanych projektów, programów i grantów. W ostatnim czasie GOZ realizował projekt pod nazwą „Dostępność Plus dla Zdrowia”, który finansowany był z Funduszy Europejskich. Choczewska placówka otrzymała grant w wysokości 702.291,52 zł na poprawę dostępności świadczeń dla osób ze szczególnymi potrzebami (osób niepełnosprawnych, starszych, dzieci, kobiet w ciąży oraz matek karmiących), zarówno w obszarze architektonicznym, cyfrowym, komunikacyjnym, jak i organizacyjnym.

Dzięki pozyskanym środkom finansowym powstały… „Poradnia dla dzieci zdrowych” (powyżej) i „Poradnia dla dzieci chorych” (poniżej). Są to dwa nowoczesne gabinety lekarskie wyposażone w specjalistyczny sprzęt, który wykorzystywany jest podczas badań, a co za tym idzie podniesiony jest komfort obsługi pacjenta oraz jakości świadczonych usług.

W ramach tego samego projektu dostosowano poczekalnie do najwyższych standardów oraz przyjaznego i komfortowego oczekiwania na świadczenia medyczne. Poczekalnie wyposażone zostały w nowe stabilne krzesła z oparciami, wydzielono miejsca do karmienia i przewijania niemowląt, nowe toalety dostosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami, ze specjalnym systemem przywoławczym. Trzy poczekalnie wyposażono w tablice elektroniczne, na których wyświetlają się wszystkie niezbędne informacje.

Gminny Ośrodek Zdrowia w Choczewie zakupił też nowy, profesjonalny sprzęt medyczny m.in.: dwa bilirubinometry do pomiaru poziomu bilirubiny u najmłodszych dzieci (za kwotę 18.780,00 zł) i trzy nowe wagi: elektroniczną z wzrostomierzem dla niemowląt, krzesełkową umożliwiającą ważenie pacjentów na niestabilnych nogach oraz pacjentów otyłych do wagi 300kg oraz wagę kolumnową. Dodatkowym sprzętem są torby medyczne z wyposażeniem na wizyty domowe dla lekarzy POZ.

Rejestracja w GOZ została ponadto wyposażona w pętlę indukcyjną dla osób niedosłyszących i słabosłyszących. To „wynalazek”, który znacząco poprawia skuteczność aparatów słuchowych, ułatwiając komunikację pacjentom. Co więcej, zmodernizowano też centralę telefoniczną a gabinet położnej wzbogacił się o nowy detektor tętna płodu.

Otrzymany grant pozwolił również na specjalistyczne zakupy dla lekarzy POZ, którzy już teraz wykorzystają go do codziennych świadczeń medycznych. Są to m.in. aparat EKG, Holter ciśnieniowy i Holter EKG o łącznej wartości 33.480,00 zł, iluminator (skaner) żył o wartości 12.500,00 zł, a także przenośny aparat USG o wartości 60.000,00 zł.