# Tags
#Historia #Oświata

Niecodzienna lekcja historii na… stanowisku archeologicznym w „Kierzkowie” [zdjęcia]

W dniu dzisiejszym 35 uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ciekocinie odbyło niecodzienną lekcję historii na… stanowisku archeologicznym w „Kierzkowie”. Uczniowie wraz z wychowawcami przybyli w to miejsce na specjalne zaproszenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), realizujących w tym miejscu budowę stacji elektroenergetycznej.  Po stanowisku archeologicznym uczniów oprowadzała Pani Agata Janczyńska, odpowiedzialna za badania archeologiczne na obszarze stacji PSE w Osiekach Lęborskich, która zaprezentowała, zlokalizowane na tzw. „górce” odkrycia.

Prowadzone na powierzchni 25 ha badania doprowadziły do ujawnienia pradawnej osady i licznych grobów skrzynkowych, w których natrafiono na 17 bezcennych urn twarzowych z okresu kultury pomorskiej (VII-III wieku p.n.e.). Uczniowie mieli też okazję zobaczyć jak wyglądają prace archeologiczne, jak również zapoznali się z fragmentami odkrytej tu ceramiki.

Nieco później wszyscy udali się do szkoły w Ciekocinie, gdzie Pani Agata Janczyńska przedstawiła uczniom i nauczycielom interesującą prezentację na temat odkryć archeologicznych z okresu kultury pomorskiej, jak i szeroko pojętej archeologii. Opowiedziała m.in. o tym, czym są badania powierzchniowe, nadzór archeologiczny, kwerenda archiwalna, jak przygotowuje się niezbędną dokumentację, czym są tzw. „przypadkowe odkrycia”. Przybliżyła też zawód archeologa, opowiadając m.in. o tym… po co komu archeolog, czemu stare rzeczy znajdują się pod ziemią, skąd wiadomo gdzie kopać, dlaczego niektóre znaleziska są lepszych stanie niż inne, skąd archeolog wie, jak stare jest jego znalezisko oraz, co się dzieje z rzeczami wykopanymi przez archeologów? Dowiedzieliśmy się również jak żyli dawni mieszkańcy tych ziem, jak pracowali i co działo się po ich śmierci. Na koniec spotkania przedstawiciele PSE rozdali dzieciom opaski bezpieczeństwa, czyli tzw. „niezgubki”.