# Tags
#Inwestycje

Na cmentarzu komunalnym w Choczewie działa już monitoring [zdjęcia]

Cmentarz komunalny w Choczewie z roku na rok powiększa się o kolejne nagrobki. W ostatnich latach pojawiały się też akty wandalizmu w postaci uszkadzania lamp, podrzucania śmieci, kradzieży wody, sprzętu oraz innych czynności świadczących o nie przestrzeganiu cmentarnego regulaminu. Nie wszyscy przestrzegają też prawidłowej segregacji odpadów cmentarnych, tym bardziej, że znacząco wzrosły koszty utrzymania cmentarza. Z tego też tytułu, Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej zawnioskował do Urzędu Gminy i Rady Gminy o wsparcie finansowe na ten cel w kwocie 20.000 zł.

Inwestycja uruchomienia monitoringu na cmentarzu komunalnym w Choczewie została podzielna na dwa etapy. Pierwszy został zrealizowany w tym tygodniu, a na Kaplicy zostały zamontowane trzy kamery, które swoim zasięgiem obejmują praktycznie cały cmentarz. Drugi etap polegać będzie na posadowieniu jeszcze trzech innych kamer (na słupach), aby objąć teren parkingu i obszar przeznaczony pod następne groby. Realizację drugiego etapu GZGK planuje wykonać najpóźniej do końca października br, co związane jest z potrzebą rozprowadzenia okablowania po całym terenie.

Należy przypuszczać, że dysponenci grobów oraz osoby je odwiedzające będą czuły się bezpieczniej, a straty powodowane aktami wandalizmu ulegną zmniejszeniu. Przy okazji przypominamy, że każdy cmentarz jest szczególnym miejscem pamięci dla Wszystkich, Którzy odeszli już do wieczności, tym bardziej zatem prosimy o poszanowanie tego miejsca przez nas wszystkich… 

Źródło informacji i zdjęcia: GZGK Choczewo