#Kultura

Jest takie miejsce… „Prywatne Muzeum Marynistyczne i Galeria na Wyspie” [zdjęcia]

Prywatne Muzeum Marynistyczne i Galeria na Wyspie – to niezwykły obiekt w przestrzeni kulturalnej Lęborka. Chociaż Lębork od morza dzieli 30 km, to właśnie tutaj można obejrzeć niezwykłe eksponaty ukazujące związki człowieka z morzem: od elementów wyposażenia statków i okrętów, oświetlenie okrętowe, wyposażenie nurków i innych profesji działających na morzu, po marynistyczne ekspozycje malarskie. W ostatni dzień roku spotkaliśmy się z właścicielem obiektu – Wojciechem Pasko-Porysem, który zaprasza serdecznie mieszkańców, młodzież i uczniów ze szkół Gminy Choczewo do odwiedzenia jego muzeum i galerii… Wystarczy uzgodnić taką wizytę z właścicielem obiektu pod nr telefonu > 602 593 125.

Wśród oryginalnych eksponatów, uwagę przykuwa największy bulaj w Polsce – okrętowe okrągłe okno o średnicy metra i wadze 100 kg (wśród 60 innych, nieco mniejszych), umiejscowione nieopodal oryginalnych XIV w. murów obronnych stanowiących jedną ze ścian obiektu stojącego na wyspie Młyńskiej przy ul. Waryńskiego. W trzech pomieszczeniach i piwnicy, właściciel zgromadził antyki morskie, tworząc największą prywatną kolekcję w Polsce. Są tu m.in. 22 duże kompasy, telegrafy, kolumny sterowe i setka lamp, mnóstwo marynistycznych pamiątek i fotografii. Niewątpliwą atrakcją jest oryginalny kompas pochodzący z francuskiego krążownika „Jules Michelet”, pamiętający odległe czasy I wojny światowej

W muzeum jest nawet oddzielny dział archeologii podwodnej. Ogółem w stałej ekspozycji muzeum znajdują się mosiężne przedmioty wyposażenia okrętowego o łącznej wadze 3 ton. W pracach rekonstrukcyjnych pomagali w miarę własnych potrzeb, wybitni specjaliści w swoich dziedzinach: Leszek Kowalski w zakresie ślusarstwa i Marcin Staszewski – właściciel firmy „Stagal” – przy rekonstrukcji powłok galwanicznych eksponatów. Ciekawostką obiektu jest wewnętrzna studnia z wpływającą do niej wodą z Kanału Młyńskiego. Galeria jest bardzo medialną instytucją, bo gościła w licznych programach telewizyjnych, m.in. w programie podróżniczym „Zakochaj się w Polsce” i „Maja w ogrodzie”, realizowanym przez TVN. Obecna była również w licznych publikacjach prasowych i serwisach internetowych.

Obecnie, równolegle ze stałymi eksponatami muzeum, w Galerii na Wyspie można oglądać twórczość wystawianą w ramach kilku wcześniejszych ekspozycji: „M jak Morze”, „Łeba, Rowy a la Pechstein” na 100-lecie polskiej marynistyki, „Piaski (plaże) świata” Barbary Raksimowicz-Wypustek, „Okręty marynarki wojennej” – na 100-lecie marynarki wojennej (Marek Kogut) i „Hannibal 1945 – marynistyczne rekonstrukcje”.

Przygotowano na podstawie: powiat-lebork.com