# Tags
#Inne

Gniazdo szerszeni w drzewie przy drodze powiatowej 1429G w Osiekach Lęborskich [zdjęcia]

Dzisiaj o godz. 10:06 zastęp OSP Choczewo został zadysponowany do gniazda szerszeni w drzewie naprzeciwko wejścia do kościoła, stojącego przy drodze powiatowej nr 1429G w Osiekach Lęborskich. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i rozpyleniu do wnętrza pnia drzewa specjalnego środka na osy oraz szerszenie. Następnie otwory spróchniałego drzewa zatkano przy użyciu piany montażowej. Strzeżcie się szerszeni, dlaczego?

Szerszeń występuje na terenie całej Polski, zazwyczaj w pobliżu terenów mieszkalnych. Jego głównym pożywieniem są owady, owoce czy soki lub kora niektórych drzew. Jad szerszenia jest porównywalny z jadem pszczół czy os, jednak zachodzi jedna diametralna różnica – posiada on większą dawkę toksyn! To z ich powodu użądlenie szerszenia jest boleśniejsze od użądlenia pszczoły, a do tego ma on większe i bardziej penetrujące żądło. Zaledwie 5% acetylocholiny w jadzie sprawia, że po użądleniu odczuwamy silny ból i pieczenie rany.

Na szczęście jeden szerszeń jest w stanie wstrzyknąć jedynie ok. 0,2 mg jadu z każdym użądleniem, a dawka śmiertelna dla człowieka wynosi od 10 do 90 mg na każdy kilogram ciała! Nie oznacza to jednak, że możemy być zupełnie spokojni. Jeśli znajdziemy się w pobliżu gniazda szerszeni, może nas zaatakować wiele osobników jednocześnie, trafiając na wrażliwe miejsca, a ponadto osoby uczulone na jad szerszeni mogą rzeczywiście umrzeć po jednym użądleniu. Pomimo tego, że szerszenie nie są skłonne do atakowania ludzi, w razie zlokalizowania intruza, który np. narusza ich gniazdo, mogą wystrzelić w jego kierunku jad! Dlatego uważajmy i nie próbujmy samodzielnie rozbierać gniazd szerszeni, gdyż potrafią pryskać jadem nawet na kilkadziesiąt centymetrów, celując zawsze w stronę oczu, które bezbłędnie lokalizują…

Źródło informacji i zdjęcia: OSP Choczewo, efektddd.pl