# Tags
#Inwestycje

Farma fotowoltaiczna w Zwartowie ma moc…

Takiej inwestycji nie powstydziłby się żaden kraj w Europie, a nawet na świecie. Mowa o ogromnej farmie fotowoltaicznej, która w październiku 2022 roku została otwarta w Zwartowie (gm. Choczewo). Co najważniejsze, to jeszcze nie koniec prac nad wspólną inwestycją „Respect Energy” i jej niemieckiego partnera „Goldbeck Solar”. Aktualna moc tej farmy fotowoltaicznej to 204 MW. Druga faza inwestycji, zaplanowana na początek 2023 roku, powiększy moc elektrowni do 290 MW. W chwili obecnej to największa inwestycja fotowoltaiczna w Polsce oraz w tej części Europy. Farma zlokalizowana na powierzchni 300 ha (3 km²) docelowo dostarczy zieloną energię do około 153 tys. gospodarstw domowych.

„Respect Energy” koncentruje się na inwestycjach w odnawialne źródła energii, które docelowo zagwarantują pełne bezpieczeństwo w zakresie dostaw zielonej energii. Budowa farmy wpisuje się w konieczność podejmowania zdecydowanych działań mających na celu budowę zeroemisyjnej gospodarki i niezależności energetycznej Europy. Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały, że złagodzenie kryzysu energetycznego możliwe jest tylko w przypadku odejścia od importu paliw kopalnych i intensyfikacji inwestycji w odnawialne źródła energii. Farma Zwartowo stanowi przykład konkretnych działań w tym kierunku. Już dziś firma „Respect Energy” pracuje nad kolejnymi realizacjami w naszym kraju. Budowa fotowoltaicznej Zwartowo finansowana był przez konsorcjum trzech banków: Banku Pekao SA, PKO BP oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBO)

Obecnie największe farmy fotowoltaiczne w Europie działają w Hiszpanii. To „Nunez de Balboa” o mocy 500 MW i „Mula Photovoltaic Power Plant” (494 MW). Każdy z kompleksów zajmuje powierzchnię 10 km². Kolejny na liście jest „Cestas Solar Park” we Francji o mocy 300 MW. Jeśli zatem uda się zrealizować pomorski projekt i w ciągu najbliższych kwartałów nie pojawi się potężna konkurencja, polska farma trafi na europejskie podium.

Stary kontynent na tym rynku nie jest jednak prymusem. Zdecydowanie większe instalacje znaleźć można w Ameryce Północnej oraz Azji. W pierwszej dziesiątce dominują kompleksy z Indii, Chin oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Liderem rankingów jest dzisiaj indyjski „Bhadla Solar Park” o mocy 2255 MW (57 km²). Na drugim miejscu plasuje się chiński „Huanghe Hydropower Hainan Solar Park” o mocy 2200 MW a na trzecim – indyjski „Pavagada Solar Park Karnataka” o mocy 2050 MW.

Zdjęcia: Gmina Choczewo, Respect Energy, Goldbeck Solar