# Tags
#Inne

Energetyki tylko dla pełnoletnich? Jest decyzja Sejmu…

W miniony czwartek Sejm uchwalił zakaz sprzedaży napojów energetycznych w szkołach i innych placówkach oświatowych oraz automatach dla osób poniżej 18 roku życia. Za uchwaleniem nowelizacji ustawy głosowało 278 posłów, przeciw było 12, a 162 wstrzymało się od głosu. Pierwotna wersja projektu zakładała też zakaz reklamy i promocji takich napojów, m.in. w telewizji, kinie, czy radiu. Reklama byłaby zakazana również w prasie młodzieżowej i dziecięcej. Ostatecznie z tego zapisu zrezygnowano, gdyż wynika to z komunikacji przeprowadzonej z Komisją Europejską. 

Celem ustawy jest ograniczenie dostępu dzieci i młodzieży do napojów energetycznych, których spożywanie ma negatywny wpływ na zdrowie. Projekt wprowadza obowiązek oznaczania opakowań przez producentów, a za niestosowanie się do przepisów będą nałożone kary. Podobne ograniczenia obowiązuje także w innych krajach UE.

– Energetyki nie są zdrowe, nie są zdrowe dla naszego serca. Są takim rodzajem stymulantów, który jest niebezpieczny, nie powinien być przyjmowany przez osoby ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego – mówił kardiolog Krzysztof Filipiak. Podkreślił także, że każda dawka napoju energetycznego jest szkodliwa dla zdrowia, zwłaszcza u młodych osób.

Źródło informacji: rmg24.pl, fot. Adobe Stock