# Tags
#Mieszkańcy

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny [harmonogram mszy św. na cmentarzach i w kościołach Gminy Choczewo]

Dzień Wszystkich Świętych, znany także jako Wszystkich Świętych, to święto obchodzone w Kościele katolickim oraz wielu innych chrześcijańskich tradycjach. Święto to upamiętnia wszystkich świętych, zarówno tych znanych i uznanych przez Kościół, jak i tych, których tożsamość jest nieznana. Jest ono obchodzone 1 listopada każdego roku.

Początki tego święta można śledzić do wczesnych wieków chrześcijaństwa. Początkowo obchodzono je w różnych terminach w różnych częściach chrześcijańskiego świata. Jednak w IX w. papież Grzegorz IV oficjalnie ustanowił 1 listopada jako Dzień Wszystkich Świętych na całym obszarze Kościoła katolickiego. Data ta została wybrana prawdopodobnie w celu zastąpienia wcześniejszych pogańskich obchodów, takich jak celtyckie święto Samhain.

W dniu Wszystkich Świętych katolicy odwiedzają groby swoich zmarłych bliskich, modlą się za dusze zmarłych, zapalają znicze i często ozdabiają groby kwiatami. To również dzień, w którym wiele osób chodzi do kościoła, aby uczcić wszystkich świętych i modlić się w ich intencji.

W niektórych krajach, takich jak Meksyk, Dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony w bardziej radosny sposób jako Día de los Muertos (Dzień Zmarłych), gdzie ludzie przygotowują ofiary i dekorują groby swoich zmarłych bliskich.

Z kolei Dzień Zaduszny, znany też w Polsce Zaduszkami, to ważne święto obchodzone w katolickiej tradycji oraz wielu innych tradycjach religijnych i kulturowych na całym świecie. W Polsce Dzień Zaduszny obchodzony jest 2 listopada.

Dzień Zaduszny jest czasem, w którym wierni modlą się za dusze zmarłych, zwłaszcza za tych, którzy znajdują się w czyśćcu, oczekując na osiągnięcie ostatecznej chwały w niebie. W dniu tym ludzie udają się na cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich, modlić się za nich, zapalać znicze i składać kwiaty. Jest to czas refleksji nad życiem i śmiercią oraz pamięci o tych, którzy odeszli.

Dzień Zaduszny jest często utożsamiany z tradycją zapalania świec i lampionów na grobach, co symbolizuje światło, które prowadzi dusze zmarłych do wieczności. W Polsce i innych krajach, obchodzi się to święto ze szczególnym naciskiem na pamięć o zmarłych, a także na solidarność wobec tych, którzy przeżywają stratę bliskich.

To ważne święto łączy elementy religijne i kulturowe, kładąc nacisk na pamięć o zmarłych i modlitwę za ich dusze.

Poniżej prezentujemy harmonogram mszy św. w kosciołach i na cmentarzach Gminy Choczewo w dn.01-02.11.br:

1 listopada 2023:

Parafia Choczewo

09:15 – msza św. w Osiekach Lęborskich (po mszy w kościele modlitwy na cmentarzu)

10:30 – Kopalino (msza św. na cmentarzu)

12:30 – Choczewo (msza św. na cmentarzu)

Parafia Sasino

10:00 – Ciekocino (msza św. na cmentarzu)

12:00 – Sasino (msza św. w kościele parafialnym)

Parafia Zwartowo

08:30 – Zwartowo (msza św. w kościele parafialnym)

11:00 – Zwartowo (msza św. na cmentarzu)

2 listopada 2023 (Dzień Zaduszny):

Parafia Choczewo

08:00 – msza św. w kościele parafialnym w Choczewie

09:00 – msza św. w kościele w Kopalinie

17:00 – msza św. w kościele w Osiekach Lęborskich

18:00 – msza św. w kościele parafianym w Choczewie

Parafia Sasino

16:00 – Sasino (msza św. w kościele parafialnym)

17:30 – Ciekocino (msza św. w kościele)

03.11.br (piątek) – 16:00 – Kurowo (msza św. w kościele)

04.11.br (sobota) – 16:30 – Jackowo (msza św. w kościele)

Parafia Zwartowo

14:00 – Zwartówko (msza św. na cmentarzu)

15:00 – Zwartowo (msza św. w kościele parafialnym)