Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF to ludzie w każdym wieku i pochodzący z różnych środowisk. Dzięki temu stanowią tygiel różnych pomysłów i działań, w którym tkwi największa siła. Ich energią jest zdolność do wspólnej mobilizacji w obliczu wezwań wymagających interwencji. Wszyscy z nich myślą globalnie, lecz działają lokalnie. Wiedzą bowiem, że małe kroki zbliżają do wielkich celów.
Działający od początku 2010 r. Błękitny Patrol WWF to jak dotąd największa i najciekawsza akcja WWF Polska. Pozwala na czynne zaangażowanie społeczności lokalnej w ochronę przyrody. 200 wolontariuszy, którzy zamieszkują całe polskie wybrzeże Bałtyku, na co dzień pomaga fokom, morświnom i ptakom morskim.
Członkowie Błękitnego Patrolu WWF stanowią niezwykle zróżnicowaną grupę. Znajdziemy wśród nich uczniów, studentów, emerytów, nauczycieli, urzędników i przedsiębiorców, a zatem przedstawicieli różnorodnych stopni edukacji i zawodów. Pomimo różnic wolontariusze doskonale ze sobą współpracują. Ramię w ramię biorą udział w akcjach terenowych, wydarzeniach i szkoleniach, przekazując sobie nawzajem zdobyte informacje i doświadczenia.
Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF propagują wiedzę o ssakach i ptakach bałtyckich poprzez prowadzenie akcji edukacyjnych w szkołach, bibliotekach, urzędach, a także w czasie pikników i innych wydarzeń organizowanych na całym wybrzeżu. Dzięki nim turyści i mieszkańcy nadmorskich miejscowości mogą dowiedzieć się o biologii, zwyczajach i ochronie fok szarych, morświnów czy ptaków składających lęgi na plażach – sieweczkach obrożnych, ostrygojadach czy rybitwach. Te unikatowe gatunki domagają się dziś docenienia i wsparcia.
Jeśli mieszkasz blisko plaży i chcesz czynnie ratować bałtycką przyrodę, zostań wolontariuszem Błękitnego Patrolu WWF. Zadzwoń lub napisz do Lokalnego Lidera Błękitnego Patrolu WWF, którym na odcinku od Ustki do Białogóry jest Paweł Żmuda (tel. 785 855 957, e-mail: p.zmuda@wwf.pl)