# Tags
#Inwestycje

Decyzja środowiskowa dla dwóch linii do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych…

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał dwie decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla linii energetycznych, które będą przebiegać od stacji elektroenergetycznej Choczewo na południe. To dwie z czterech nowych linii 400 kV, które powstaną na Pomorzu w najbliższych latach, aby odebrać moc z pierwszych morskich farm wiatrowych.

Linie w większości zostaną poprowadzone równolegle przez grunty leśne i rolne. Pierwsza, o długości blisko 130 km, zbudowanej od roku stacji elektroenergetycznej Choczewo do nacięcia istniejącej linii Gdańsk Błonia – Grudziądz Węgrowo w gminie Cedry Wielkie, przejdzie przez teren 18 pomorskich gmin: Choczewo, Gniewino, Łęczyce, Luzino, Linia, Szemud, Kartuzy, Przodkowo, Somonino, Żukowo, Kolbudy, Przywidz, Trąbki Wielkie, Pruszcz Gdański, Tczew, Pszczółki, Suchy Dąb i Cedry Wielkie. Druga, o długości ok. 90 km, będzie poprowadzona ze stacji Choczewo przez teren 10 pierwszych wymienionych gmin, do stacji Gdańsk Przyjaźń zlokalizowanej w gminie Żukowo.

Wydane w dn. 05.04.br i 16.04.br decyzje środowiskowe umożliwią inwestorowi, Polskim Sieciom Elektroenergetycznym, wystąpienie o decyzje lokalizacyjne dla tych linii. Nastąpi to w drugiej połowie roku. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie 2025 i 2026 roku, a ich oddanie do użytku ma nastąpić odpowiednio trzyi dwa lata później.

Nowe połączenia to element programu inwestycyjnego, który PSE realizują na Pomorzu już od kilku lat. Obejmuje on budowę czterech nowych linii przesyłowych o łącznej długości ok. 250 kmi dwóch stacji elektroenergetycznych na potrzeby wyprowadzenia mocy z wiatraków budowanych na Morzu Bałtyckim. Powstaną także stacje i linie, które posłużą do wyprowadzenia mocy z elektrowni jądrowej. Modernizację przejdzie istniejąca infrastruktura, w tym tzw. szyna północna, obejmująca ciąg liniowy relacji Krajnik – Morzyczyn – Dunowo Słupsk – Żarnowiec – Gdańsk I – Gdańsk Błonia.

Źródło informacji i grafika: Departament Komunikacji PSE