Już za kilka dni, 1 listopada br obchodzić będziemy Dzień Wszystkich Świętych. Dzisiaj kilka słów o istniejącym od 35 lat przy ul. Puckiej cmentarzu komunalnym w Choczewie. Dzisiaj też mija 30 lat od… poświęcenia kaplicy na tym cmentarzu, którego dokonał Ks. Bp. Jan B. Szlaga (1940-2012). Do 1988 roku Choczewo było największą miejscowością w gminie bez własnego cmentarza. Najtrudniejszą wówczas kwestią było znalezienie odpowiedniego miejsca. Duże zrozumienie w tej sprawie wykazał ówczesny Nadleśniczy Nadleśnictwa w Choczewie – inż. Walerian Bernaciak, który zdecydował się przekazać na powyższy cel część gruntów, stanowiących tzw. „deputaty leśne”.
Najpierw doprowadzono do tego miejsca wodę i energię elektryczną a już w czerwcu 1988 r. rozpoczęto intensywne prace pod przeszłe cokoły (wykopy, szalunki, ustawianie słupków). Wkrótce potem, z „Energobloku” Żarnowiec dotarły też zamówione beczki z betonem. Trzeba pamiętać, że były to wówczas zupełnie inne czasy i o wszystko trzeba było „walczyć” i gdyby nie działania łańcuchu osób „dobrej woli”, to do niczego by nie doszło. Zalewanie szalunków odbywało się w niesłychanym tempie i upale, dość powiedzieć, że napoje chłodzące dostarczał ówczesny Naczelnik Gminy – Zenon Bieleninik. Następnie założono i naciągnięto siatkę ogrodzeniową, zamontowano również bramę wjazdową. Ryszard Karpiński zaprojektował wówczas krzyż, który wykonano później w Spółdzielni Kołek Rolniczych. Powstała w ten sposób nekropolia zyskała status cmentarza komunalnego. Pierwszymi pochowanymi na nim parafianami byli: ś.p. Aleksandra Konrad i ś.p. Jan Zabłotni (strażak).
Po 1990 roku zrodziła się myśl wybudowania kaplicy cmentarnej. Jej projekt powstał w Pracowni „Abacus”, stworzyli go: arch. Robert Dyduch, arch. Monika Marchlik i i arch. Andrzej Tyszkiewicz, konstrukcję zaprojektowała inż. Maria Strusińska. W dn. 28.10.1993 roku nastąpiło poświęcenie kaplicy, o czym wspominamy na wstępnie artykułu. Poniżej kilka zdjęć z okresu budowy kaplicy i z jej poświęcenia.